Δεν είχε νικητή το θεσσαλικό ντέρμπι

Super League 1 31 Οκτωβρίου 2020, 20:54

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της Θεσσαλίας. Βόλος και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με εννέα παίκτες.

Τα είχε πραγματικά όλα το τοπικό ντέρμπι, με γκολ, κόκκινες και τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλο πάθος για να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Τελικά, ο βαθμός ήταν εκείνος που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Βόλο να ικανοποιείται περισσότερο απ΄το αποτέλεσμα, με βάση την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο μέρος αποδείχθηκε άκαρπο, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποιο γκολ.

Τα πάντα άλλαξαν όμως στο δεύτερο. Η ΑΕΛ πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και προβάδισμα μέσα σε πολύ λίγα λεπτά στο ξεκίνημα, στο 49′.

Σε μία φάση που υπήρξε αδράνεια στην άμυνα του Βόλου, ο Μήτογλου ανέτρεψε τελικά μέσα στην περιοχή τον Πινακά.

Ο Σιδηρόπουλος έδειξε άσπρη βούλα και ο τελευταίος ευστόχησε απέναντι από τον Γκαραβέλη για το 0-1 της ΑΕΛ. Σ’ αυτή τη φάση είδε και την κόκκινη κάρτα ο Μήτογλου και ο Βόλος συνέχισε έτσι με παίκτη λιγότερο.

Ακόμα κι έτσι, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και δικαιώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έψαξαν την ισοφάριση.

Ενα γέμισμα και μία κεφαλιά του Ουάρντα προς την περιοχή της ΑΕΛ στο 83′, ήταν η ασίστ ουσιαστικά προς τον Δουβίκα, που βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας και υπό πίεση πλάσαρε σωστά στην δεξιά γωνία για το 1-1.

Λίγο μετά το γκολ ο Ριένστρα άφησε το Βόλο με εννέα, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Σεσέροβιτς. Τίποτα δεν άλλαξε όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Κοτσάνης (Δράμας) – AVAR: Μπουξμπάουμ (Aν Αττικής).

Βόλος (Ανχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Μπαριέντος, Ριένστρα, Ντεντάκης (69′ Γκουαροτσένα), Μαρτίνες (69′ Μπαρτόλο, 88′ Δημόπουλος), Ουάρντα, Περέα (46′ Τσοκάνης), Δουβίκας (88′ Κιάκος)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Φιλίπ (80′ Μαϊδανός), Ηλιάδης (89′ Κωστή), Μιχαήλ, Μούζεκ, Μπέρτος, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (63′ Σεσέροβιτς), Πινακάς (80′ Τόρζε), Πλατέλλας (63′ Ντουρμισάι),