Δεν είχε γκολ το ντέρμπι | pics

Γρανίτης Αρης Σούδας | 2 Νοεμβρίου 2022, 17:46

Δεν είχε γκολ το ντέρμπι της 1ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής στη Σούδα. Αρης και Γρανίτης έμειναν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι που είχε τρομερό πάθος από τις δύο ομάδες.

Πολύ δυνατό παιχνίδι, όπως αναμενόταν άλλωστε στη Σούδα. Αρης και Γρανίτης παρουσίασαν ένα παιχνίδι αντάξιο της ποιότητας τους, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μερίδα του λέοντος, στο κομμάτι των ευκαιριών, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ροκάκη προς το τέλος.

Εξαιρετική εμφάνιση και για τον τερματοφύλακα του Γρανίτη, Γιάννη Κορωνάκη (φωτ. κάτω), ο οποίος τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις, κράτησε το μηδέν για τον Γρανίτη.

Αυτή είναι η πρώτη απώλεια μετά από τρία παιχνίδια για τον Γρανίτη που βρίσκεται ακόμα κι έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας με 7 βαθμούς. Ο Αρης έφτασε τους 4, μετά την ήττα στις Μουρνιές, πριν από λίγες ημέρες.

Σημειώνεται ότι το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών, λόγω απρόσμενου γεγονότος με τον α’ βοηθό.

A’ HMIΧΡΟΝΟ

Εξαιρετικό το πρώτο 45λεπτο, με τη μπάλα ν’ ανεβοκατεβαίνει συνεχώς πάνω -κάτω από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο 15λεπτο θα μπορούσε μάλιστα να υπήρχε σκορ, αφού σημειώθηκε τρεις φάσεις, δύο για τον Αρη και μία για τον Γρανίτη.

Ο Αρης απείλησε πρώτος σε μία κοντινή κεφαλιά του Πλανάκη στο 8′, με τον Κορωνάκη να κάνει εξαιρετική επέμβαση. Ακολούθησε στο 11′ μία προσπάθεια του Στ. Στεφανίδη στην περιοχή για τον Γρανίτη, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ. Στο 15′ ο Αρης έφτασε κοντά στο 1-0, από φάουλ του Βαρδάκη, ο Ροκάκης ανενόχλητος δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 35′. Ροκάκης και Βαρδάκης πρωταγωνίστησαν ξανά και από το φάουλ του πρώτου, αυτή τη φορά ο δεύτερος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και ο Κορωνάκης με τρομερή απόκρουση κράτησε ξανά το 0-0. Σημειώνεται ότι λίγο μετά, ο Γρανίτης έχασε τον Δρακάκη με αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εξίσου πολύ καλό ρυθμό και ο Αρης ήταν ξανά η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Στο 60′ το απευθείας φάουλ του Βαρδάκη, έδιωξε δύσκολα ο Κορωνάκης ξανά σε κόρνερ. Στο 83′ σημειώθηκε η μεγαλύτερη φάση με τον Ροκάκη, που έκανε το σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Ψιλιτέλης

Αρης Σούδας (Γιώργος Κόλτζος): Kοκκαλάς, Τερεράκης, Σούλιαρης, Μπακογιάννης, Πλανάκης, Ροκάκης, Μαλαμάς, Μανταδάκης (32′ λ. τρ. Μαυρομάτης), Τσίγκας Κ., Τσίγκας Φ. (80′ Λαδάς), Βαρδάκης (90′ λ.τρ. Προκοπάκης)

Γρανίτης (Πέτρος Γιανναράκης): Κορωνάκης, Κελάκης, Στεφανίδης Ηλ., Στεφανίδης Στ. (85′ Bασιλείου), Κολομπάκης Α., Πατρικάκης, Παπακαστρήσιος, Μποντούρι (70′ Μάριο Μαρτίνεθ), Ντόκο, Κοκάκης, Δρακάκης (42′ λ.τρ. Μεγαλακάκης Μιχ.)