Δεν έχει δεχθεί γκολ μέσα στο 2023 ο ΟΦΗ

ΟΦΗ | 24 Ιανουαρίου 2023, 22:35

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό προκύπτει μετά τη νίκη του ΟΦΗ επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Ο Χρήστος Μανδάς έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του μέσα στο 2023.

Στα τελειώματα του περασμένου έτους χρονολογείται το τελευταίο τέρμα που δέχθηκε ο νεαρός τερματοφύλακας. Ήταν η 28η Δεκεμβρίου, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (1-1) την Κρητική ομάδα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από εκείνο το παιχνίδι ξεκίνησε το αήττητο σερί του ΟΦΗ των πέντε τελευταίων αναμετρήσεων. Παράλληλα το τέρμα του Φώτη Ιωαννίδη ήταν το τελευταίο που δέχθηκε ο Μανδάς. Στα τέσσερα παιχνίδια του 2023 που έχουν διεξαχθεί ο ΟΦΗ έχει διατηρήσει ανέπαφη την εστία του.

Άλλη μία ομάδα το έχει καταφέρει αυτό -να κρατήσει ανέπαφη την εστία της- στο πρωτάθλημα μέσα στο 2023. Πρόκειται για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε επίσης δεχθεί γκολ στο τελευταίο παιχνίδι του 2022 (και μάλιστα με το ίδιο σκορ όπως και ο ΟΦΗ) 1-1 στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο).

Παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον το αν θα διατηρήσει και το αήττητο (των πέντε τελευταίων αγώνων) και το μηδέν παθητικό (των τεσσάρων τελευταίων αγώνων) κόντρα στον Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το μεσημέρι της Κυριακής (29/01, 16:00).

Αναλυτικά τα clean sheets (που λένε και οι Άγγλοι ποδοσφαιρόφιλοι) του Χρήστου Μανδά:

➜ Τρίτη 3 Ιανουαρίου (16η): ΟΦΗ – Βόλος 0-0
➜ Δευτέρα 9 Ιανουαρίου (17η αγωνιστική): Παναιτωλικός – ΟΦΗ 0-4
➜ Σάββατο 14 Ιανουαρίου (18η αγωνιστική): ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 0-0
➜ Σάββατο 21 Ιανουαρίου (19η αγωνιστική): ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 1-0