Δεν άντεξε μέχρι το τέλος στην Μεσσαρά το Ακρωτήρι

Α.Ο. Ακρωτηρίου | 2 Μαρτίου 2019, 22:20

Το Ακρωτήρι έκανε σπουδαία εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα στην Μεσσαρά, δεν μπόρεσε όμως να αποφύγει την ήττα (65-51) από την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της ΕΚΑΣΚ.

Οι Ακρωτηριανοί ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-7. Η Μεσσαρά ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 26-26.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και στην 3η περίοδο, όπου το Ακρωτήρι διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της (41-43).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μεσσαρά πάτησε καλύτερα και με τους Μ. Δαριβιανάκη, Κατσαπρακάκη και Στεφανουδάκη να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, έφτασε σε επιμέρους σκορ 24-8 και πήραν τη νίκη στο τέλος με 65-51.

Ο Πεντάρης του Ακρωτηρίου ξεχώρισε με 17 πόντους ενώ 16 για τους γηπεδούχους είχε ο Τσικριτσάκης.

Τα δεκάλεπτα: 7-12, 26-26 (ημίχρονο), 41-43, 65-51

Μεσσαρά (Δ. Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 10, Ε. Δαριβιανάκης 13, Βασιλείου, Γ. Δαριβιανάκης, Ι. Χαραλαμπάκης, Κατσαπρακάκης 6, Τσικριτσάκης 16, Μ. Δαριβιανάκης 8, Ν. Χαραλαμπάκης, Στεφανουδάκης 12

Ακρωτήρι (Θανάσης Αζάς): Κωσταριδάκης 8, Πεντάρης 17, Πεδιαδίτης, Νακόπουλος 6, Μαρινάκης 8, Μπόχτης, Μηλάς 12