Δεν άντεξε με 10 ο ΟΦΗ – Βαριά ήττα από ΠΑΟΚ

ΟΦΗ | 17 Ιανουαρίου 2021, 19:16

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ, ιδιαίτερα μετά το 26ό λεπτό που έμεινε με 10 παίκτες ο ΟΦΗ λόγω της αποβολής του Βάτερμαν, επικράτησε εύκολα στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" με 3-0.

Ένα ημίχρονο άντεξε ο ΟΦΗ στην πίεση του “δικεφάλου”. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Τζόλης άνοιξε το σκορ και το παιχνίδι πήρε τελείως διαφορετική τροπή. Η εικόνα της αναμέτρησης στο “Γεντί Κουλέ”:

4′ Πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι. Ο Περέιρα σέντραρε, Λυμπεράκης και Κοροβέσης δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Μουργκ γύρισε τη μπάλα στον Ουάρντα, ο οποίος σούταρε από καλή θέση, με τον Βάτερμαν να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Τζόλης έπιασε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

7′ Ο Μουργκ κατέβασε για τον Κρμέτσικ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

8′ Ο Στάικος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

11′ Κάθετη πάσα του Ουάρντα στον Κρμέντσικ, ο Σελίμοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα, αλλά ο φορ του “δικεφάλου” σούταρε (με το αριστερό απέναντι στον Βάτερμαν) άστοχα.

16′ Ωραία ενέργεια ο Νέιρα αλλά πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω, καθώς δεν πάσαρε σε συμπαίκτη του όταν έπρεπε κι απομάκρυνε ο Βεϊρίνια με ψυχραιμία.

19′ ΔΟΚΑΡΙ. Σέντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Κρμέτσικ με αντίθετη φορά του σώματός του και πέφτοντας στον αγωνιστικό χώρο, η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.

20′ Ο Ουές πάτησε περιοχή και γύρισε για τον Στάικο, όμως ο Τσιγγάρας πήγε πρώτος στη μπάλα.

26′ ΑΠΟΒΟΛΗ: Ο Βάτερμαν ανέτρεψε τον Τζόλη εκτός περιοχής, με τον διαιτητή να δίνει φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ και κίτρινη κάρτα. Την αποβολή του Ολλανδού τερματοφύλακα ζήτησαν οι παίκτες του “δικεφάλου”. Εν συνεχεία ο Παπαπέτρου αφού είδε την φάση στο VAR πήρε πίσω την κίτρινη και έδειξε κόκκινη στον Βάτερμαν.

31′ Ο Σβαμπ με γυριστό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

32′ Νέο σουτ από τον Μουργκ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυνομένων.

38′ Κακό τελείωμα του Κρμέτσικ (υποδεχόμενος τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από μπαλιά του Σβαμπ) με τη μπάλα να φεύγει ψηλά – άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

44′ Ο Μουργκ γύρισε στον Κρμέντσικ στο ύψος της μικρής περιοχής (μετά από πάσα του Ουάρντα), ο Τσέχος έκανε την προβολή, αλλά ο Σωτηρίου απομάκρυνε με τα πόδια.

45+4′ Σέντρα του Βιεϊρίνια, κεφαλιά του Τζόλη, με υπερένταση έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σωτηρίου.

45+7′ Δεξί πλασέ του Τζόλη έπειτα από πάσα του Τσιγγάρα, η μπάλα κόντραρε στον Βαφέα και πέρασε κόρνερ.

48′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τζόλης με προβολή, έπειτα από σέντρα του Μουργκ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα.

53′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Μουργκ έκανε την παράλληλη μπαλιά στο σημείο του πέναλτι για τον Βαρέλα, ο οποίος με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα του “δικεφάλου”.

55′ Ο Σωτηρίου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα στο σουτ του Βιειρίνια.

67′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Κρμέντσικ πήρε την πάσα από τον Τζόλη μέσα στην περιοχή, απέφυγε τον Σελίμοβιτς και την έστειλε για τρίτη φορά στα δίχτυα του ΟΦΗ.

72′ Κεφαλιά του Βαρέλα, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.

74′ O Κρμέντσικ με γυριστό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Σωτηρίου για το 0-4, όμως το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

89′ Ο Σωτηρίου νίκησε τον Ροντρίγκο στο τετ α τετ.

Κίτρινες κάρτες: Περέιρα (41′), Κρέσπο (64′).

Κόκκινες κάρτες: Βάτερμαν (26′).

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)
4ος: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών)
Παρατηρητής διαιτησίας: Αθανάσιος Νικολακόπουλος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης (30′ Σωτηρίου), Σελίμοβιτς, Στάρτζεον (68′ Γρίβας), Νέιρα, Βαφέας, Βούρος (77′ Σολίς), Σαρντινέρο (68′ Γιαννούλης), Στάικος, Κοροβέσης (78′ Σουρνάκης).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (77′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (77′ Αουγκούστο), Ουάρντα (83′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68′ Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (76′ Σφιντέρσκι).

Η εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στα θετικά αποτελέσματα του ΟΦΗ στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές (νίκη με Λαμία, ισοπαλία στο Περιστέρι με Ατρόμητο) και πλέον η Κρητική ομάδα εστιάζει στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Βόλο την προσεχή Τετάρτη, ενώ ακολουθούν οι αγώνες πρωταθλήματος με Παναθηναϊκό (εκτός) και Αστέρα Τρίπολης (εντός έδρας). Τα τρία παιχνίδια θα διεξαχθούν σε διάστημα έξι ημερών (από τις 20 έως τις 26 Ιανουαρίου). Ήταν η όγδοη (8) ήττα του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία τον διατήρησε στους 19 βαθμούς.