Δε γίνονται αυτά… Απίστευτη ήττα με 1-3 από τον Ατρόμητο

Πλατανιάς | 4 Δεκεμβρίου 2017, 22:24

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο γήπεδο Περιβολίων, στο ματς του Πλατανιά απέναντι στον Ατρόμητο, με τη χανιώτικη ομάδα να γνωρίζει μια πικρή ήττα με σκορ 1-3 τη στιγμή που προηγήθηκε και έχασε και πέναλτι για να "καθαρίσει" το παιχνίδι!

Κι όμως, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, ο Πλατανιάς ολοκληρώνει με άδεια τα χέρια την προσπάθειά του, αλλά κι έχοντας υποστεί μια νέα βαριά ήττα. Ουσιαστικά, όλα θα μπορούσε να πει κανείς, κρίθηκαν στο πέναλτι που έχασε ο Μπούντνικ, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει στη δεξιά του γωνία. Είναι η φάση του 46ου λεπτού, με το που έχει ξεκινήσει δηλαδή το β’ μέρος, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου αποδείχτηκε πως δεν θεωρείται τυχαία ένας από τους καλύτερους στη Σούπερ Λιγκ.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα γύρισαν τούμπα, με τον Ατρόμητο όχι απλά να ισοφαρίζει, αλλά να φτάνει και σε τρία γκολ, παίρνοντας μια νίκη, εν πολλοίς ίσως και απρόσμενη με βάση το πώς κυλούσε το παιχνίδι…

Ουσιαστικά, με σ’ ένα τέταρτο, ο Ατρόμητος σφράγισε τη νίκη του στα Περβόλια, σκοράροντας το 1-1 στο 61’ με ένα απίστευτο γκολ με ψαλιδάκι το οποίο πέτυχε ο Βασιλακάκης. Στο 71’ ακολούθησε το 1-2 από τον Ουάρντα κι αφού προηγήθηκε μία  απίστευτη “γκέλα” από Στάμου, Βάντερσον που… τράκαραν μεταξύ τους. Το τελικό 1-3 έγραψε με νέο εξαιρετικό γκολ ο Βασιλακάκης στο 76’.

Ο Πλατανιάς που έκανε το καλύτερο α’ ημίχρονο στο πρωτάθλημα, είχε προηγηθεί με το πλασέ του Ενσικουλού στο 22’…

Το φιλμ του αγώνα

3′ Φάουλ του Κοροβέση κεφαλιά του Μπούντνικ η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.
8′ Σουτ του Ενσικουλού μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.
13′ Σέντρα του Κοροβέση προβολή του Μπούντνικ η μπάλα άουτ.
22′ ΓΚΟΛ: Από τάκλιν του Δημούτσου στο χώρο του κέντρου ο Ντεβέσα παίρνει την μπάλα και εφορμά προς την περιοχή του Ατρομήτου, κερδίζει μια κόντρα και την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον ξεμαρκάριστο Ενσικουλού, ο οποίος πλασάρει ψύχραιμα τον Γιαννιώτη για το 1-0.
26′ Σέντρα του Ουάρντα σουτ του Ούμπιδες άουτ.
27′ Ο Ενσικουλού κερδίζει την μπάλα από τον Ρισβάνη και σουτάρει από πλάγια θέση, η μπάλα καταλήγει άουτ.
33′ Σπουδαία ευκαιρία για τον Πλατανιά, ο Ντεβέσα μετά από συνεργασία με τον Ενσικουλού έκανε το σουτ και ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ.
46′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Εντυπωσιακή ενέργεια του Ενσικουλού που ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Ρισβάνη. (48′) Ο Μπούντνικ εκτέλεσε το πέναλτι ο Γιαννιώτης απέκρουσε και ο Πλατανιάς “κλώτσησε” την ευκαιρία για το 2-0.
58′ Μεγάλη ευκαιρία ξανά με τον Μπούντνικ, που υποδέχεται τη σέντρα του Κοροβέση και σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χατζηισαΐας βάζει σωτήρια για τον Ατρόμητο το πόδι του και διώχνει σε κόρνερ.
61′ ΓΚΟΛ: Ο Πλατανιάς “τιμωρείται” για τις χαμένες ευκαιρίες. Ο Ντάουντα αποφεύγει τον Στάμου και σεντράρει, ο Βασιλακάκης με εκπληκτικό γκολ (“ψαλιδάκι”) ισοφαρίζει σε 1-1.
65′ Φάουλ του Ουάρντα ο Κοκκαλάς αποκρούει.
66′ Σουτ του Ενσικουλού ο Γιαννιώτης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
71′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Ντάουτα, απίστευτη “γκέλα” από Στάμου, Βάντερσον που “τράκαραν” μεταξύ τους και ο Ουάρντα δεν αφήνει ανεκμετάλλευτο το “δώρο” πλασάροντας τον Κοκκαλά για το 1-2.
76′ ΓΚΟΛ: Με απίστευτο σουτ εκτός περιοχής ο Βασιλακάκης κάνει το 1-3.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)-Λάμπρου (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ντικαμονά (43′), Μπούντνικ (45+1′), Ενσικουλού (45+2′), Γιαννούλης (45+2′), Ρισβάνης (47′), Μάντσον (49′), Ουάρντα (72′), Παπανικολάου (78’)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά (87’ Ουές), Στάμο, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Δημούτσος (76′ Παπανικολάου), Κοροβέσης, Ντεβέσα (59′ Στανισάβλιεβιτς), Ενσικουλού, Μπούντνικ.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Ούμπιδες (46′ Μπουσουλάτζιτς), Μάντσον (83′ Καρασαλίδης), Ντιγκινί, Βασιλακάκης, Ουάρντα (90′ Μενσά), Ντάουντα.