Δε δικαιώθηκε για την συγκλονιστική προσπάθεια… Ηττα για το Ρέθυμνο Cretan Kings από την ΑΕΚ

Μπάσκετ 21 Οκτωβρίου 2017, 21:43

Η συγκλονιστική προσπάθεια για το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν μπόρεσε να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να γνωρίζει την ήττα από την ΑΕΚ στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων με σκορ 81-74 για την 3η αγωνιστική.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση και κυρίως στο 3ο 10λεπτο, όπου κατάφερε να σημειώσει σερί 16-0 (51-59 στο 29’) και με επιμέρους σκορ 19-31 μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με σκορ 56-61. Όμως, η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει στη συνέχεια, φτάνοντας στην ανατροπή για το τελικό 81-74.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο Cretan Kings αναδείχθηκε ο Μούντι με 17 πόντους, με τους Ντάνιελς (13π.), Μέντλοκ (13π.) και Ρόμπερτσον (11π.) να κλείνουν το “καρέ” των διψήφιων.

ΕΤΣΙ ΚΥΛΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1ο Δεκάλεπτο

Ισορροπημένα ξεκίνησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, μην αφήνοντας την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της. Μάλιστα, ο Γκούντγουιν έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο (3-4 στο 3’), με τον Χριστοδούλου να το διατηρεί με σουτ τριών πόντων για το 6-7 (5’). Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν (10-7), με τον Ντάνιελς να ισοφαρίζει με τρίποντο και τον Ρόμπερτσον να κάνει ακριβώς το ίδιο (12-12 στο 8’). Τελικά, η ΑΕΚ με σερί 5-0 έκλεισε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-12.

2ο Δεκάλεπτο

Μουδιασμένα μπήκε στη β’ περίοδο το Ρέθυμνο Cretan Kings, κάνοντας πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ένα σερί 12-4 από τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (29-16 στο 14’). Ο Ντάνιελς απάντησε με 5 δικούς του πόντους (31-21 στο 17’), ενώ Ρόμπερτσον και Γκούντγουιν μείωσαν σε 34-26 στο 19’. Μάλιστα, το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά με τον Μούντι να ευστοχεί στην “εκπνοή” για το 37-30.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε καλύτερα, ελέγχοντας τον ρυθμό απόλυτα μετά το 42-32 και με σερί 16-0 πήρε προβάδισμα μετά από πολλή ώρα με 42-48 (25’). Οι παίκτες μας χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα (Μούντι, Γκούντγουιν, Γιαννόπουλος), με το εκπληκτικό κάρφωμα του Κώττα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με +8 πόντους (51-59 στο 29’). Τελικά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 56-61 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο

Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στην αρχή της δ’ περιόδου και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 62-61 (32’). Όμως, οι Χριστοδούλου και Μέντλοκ απάντησαν άμεσα για το 62-66 (33’). Από κει και έπειτα οι παίκτες ΤΟΥ το Ρέθυμνο Cretan Kings έχασαν τη συγκέντρωση τους και κάποια συνεχόμενα λάθη έφεραν την ΑΕΚ και πάλι μπροστά με 73-66 μετά από σερί 11-0 (35’). Οι Μούντι και Ντάνιελς κράτησαν “ζωντανή” την ομάδα του Ρεθύμνου (77-72 στο 38’), αλλά τελικά δεν έφτανε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 81-74.

Τα 10λεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Τζέιμς 16(1), Ξανθόπουλος 5(1), Λαρεντζάκης 12(2), Μπάρλοου 11(3), Μαυροειδής 6, Γκριν 2, Σάκοτα 23(1), Σι 2, Ελόνου 2, Χάρις 2.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 9, Μέντλοκ 13(1), Χριστοδούλου 7(1), Ρόμπερτσον 11(2), Ράιτ, Ντάνιελς 13(3), Κώττας 2, Μούντι 17(2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 2.