“Χτύπησε” εις διπλούν ο Γιακουμάκης

Εκτός συνόρων | 10 Ιανουαρίου 2021, 18:03

Σπουδαία νίκη της Φένλο επί της Βίλεμ με 2-1 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Γιακουμάκη που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, η οποία βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Βίλεμ προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με τον Γιαν-Άρι Φαν Ντερ Χέιντεν (0-1), αλλά ο Κρητικός διεθνής επιθετικός είχε τις απαντήσεις στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο 79ο λεπτό ισοφάρισε (1-1) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3′) ολοκλήρωσε την ανατροπή (2-1) μετά από ασίστ του Μασάς.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης (που αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα στο 87ο λεπτό) με τα δύο τέρματα που σημείωσε πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ στο Ολλανδικό πρωτάθλημα με δώδεκα γκολ αφήνοντας πίσω του τον Ντανίλο της Τβέντε.