Χαράς… ευαγγέλια για Χανιά BC

ΕΚΑΣΚ | 31 Οκτωβρίου 2020, 23:24

Ημέρα χαράς η σημερινή για την ομάδα του Χανιά BC η οποία πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε επίπεδο ανδρικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ελευθερίας Ακρίβου νίκησε για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ τον Ανδρογέα και μάλιστα εκτός έδρας στο Λίντο, με 69-60 και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ιστορία της.

Η χανιώτικη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (14-21) διατηρώντας το προβάδισμα έστω και μικρό και μέχρι το ημίχρονο (30-33). Στη γ’ περίοδο έγινε μεγάλη μάχη με την λήξη του 30λεπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με έναν πόντο. Όμως στο καθοριστικό 4ο 10λεπτο τα Χανιά BC με επιμέρους σκορ 23-15 έφτασαν στη μεγάλη και ιστορική νίκη.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Μαμάκης

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 16-12, 15-13, 15-23

Ανδρογέας (Δημητριάδης): Ντόγκους 7 (1), Παγωνίδης 17 (2), Λυριτζάκης 6, Λυντέρης, Κοντόσης 3 (1), Καραγιαννάκης, Αμπαδιοτάκης 6, Γκέκα 16 (1), Ζερβός 3, Σηφάκης, Νταής 2.
Χανιά BC (Ακρίβου): Λέντιους 10, Ερηνάκης 5, Μπασιάς, Πρωτοπαπαδάκης 7 (1), Καφτάνης 3 (1), Κατσανάκης, Σίνος 3, Μηλάς 16, Θεργιάκης 5, Κουπλάκης 20 (3), Αθαναδιάδης.