Χαρά για το 2 στα 2, αλλά τι… φταίει για τη “μεταμόρφωση”;

Πλατανιάς | 18 Σεπτεμβρίου 2016, 18:28

Το 2 στα 2 για τον Πλατανιά στο πρωτάθλημα, κάτι που σημειώνει για πρώτη φορά αυτά τα 5 χρόνια που λαμβάνει μέρος στη Σούπερ Λιγκ, αποτελεί... μεγάλη υπόθεση. Από την άλλη, οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπορούν να κλείσουν τα μάτια ή να αδιαφορήσουν για το ότι μία διαφαινόμενη άνετη νίκη επί του Λεβαδειακού κατέληξε σε αγχωτική.

Ειδικότερα, το τελευταίο 20λεπτο του αγώνα βρίσκει τους ποδοσφαιριστές να αγωνιούν ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα που έχει καταλήξει να είναι ισχνό σε σχέση με το… ισχυρό 3-0, σκορ που έχει διαμορφωθεί με τη συμπλήρωση 34 λεπτών. Οπως αγχώνεται και ο κόσμος στην εξέδρα, που πρέπει να σημειωθεί ότι κράτησε μία πολύ καλή στάση, χειροκροτώντας και ενθαρρύνοντας τους παίκτες στα τελευταία αυτά πολύ κρίσιμα λεπτά, όταν η μπάλα… έκαιγε.

Το ερώτημα είναι γιατί ο Πλατανιάς μεταμορφώθηκε έτσι και μία άνετη νίκη τη μετέτρεψε να την κατακτά με άγχος… Μάλιστα πρέπει να σημειωθεί ότι κάτι ανάλογο σχεδόν είχε παρουσιάσει και στην Κέρκυρα. Δηλαδή, σε αυτά τα πρώτα δύο ματς της σεζόν, ο Πλατανιάς πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στο α’ ημίχρονο αποκτώντας το προβάδισμα και στην επανάληψη η απόδοσή του πέφτει κατακόρυφα σχεδόν. Ο Γιώργος Παράσχος το ανέφερε κιόλας αυτό στις δηλώσεις του λέγοντας ότι είναι ένα θέμα που τον προβληματίζει και εννοείται ότι με την εμπειρία του θα κοιτάξει να δει τι φταίει και πώς θα το λύσει.

Το θέμα είναι ότι η κριτική τώρα θα ήταν άλλη εφόσον το ματς έληγε με έναν πιο ομαλό έστω τρόπο. Ας γινόταν και το 3-1, αλλά όχι έτσι… Από την άλλη δεν γίνεται να μην σχολιαστεί η σχεδόν… αλάνθαστη παρουσία του Πλατανιά μέχρι να γίνει το 3-1, με τον Λεβαδειακό να δείχνει ανήμπορος να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Τέλος πάντων, ο Παράσχος είναι αυτός που θα λύσει το όποιο πρόβλημα υπάρχει σε συνεννόηση με τους παίκτες του, που υπενθυμίζεται ότι μετά από ερώτηση του προπονητή τους την περασμένη εβδομάδα για το τι έφταιξε και έπεσε τόσο πολύ η απόδοσή τους στο β’ ημίχρονο στην Κέρκυρα, είχαν ρίξει την ευθύνη στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου. Τώρα όμως;

Το σίγουρο είναι ότι ο Πλατανιάς -γιατί δεν γίνεται ασφαλώς αυτό το θέμα να περάσει στα ψιλά ή να μην του επιδειχθεί η ανάλογη προσοχή- πραγματοποιεί μία εξαιρετική αρχή στο φετινό πρωτάθλημα σημειώνοντας δύο σερί νίκες που έστω και κατά το… ήμισυ αυτών των παιχνιδιών έχουν συνοδευτεί με πολύ καλή εμφάνιση. Το θέμα είναι η συνέχεια να είναι εξίσου καλή, αλλά και να περιοριστούν σημαντικά τα όποια κενά παρουσιάζει η ομάδα στην απόδοσή της.