Χαμένη ευκαιρία για την Εθνική Νέων Γυναικών

Μπάσκετ 9 Ιουλίου 2017, 20:40

Η Γερμανία υποχρέωσε σε ήττα την Εθνική Νέων Γυναικών με 67-65, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Η ήττα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήρθε στις λεπτομέρειες ενώ υπήρξαν δύο ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση, είτε για τη νίκη, είτε για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Η Καρλάφτη αρχικά αστόχησε σε τρίποντο και η Κολλάτου δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση σε προσπάθεια για δύο πόντους.

Η Εύη Τζουγκράκη σημείωσε 5 πόντους, ευστοχώντας σε 1 τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 30-32, 49-49, 65-67

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 5 (1), Στεφάνου, Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 12 (9 ασ, 6 ρ., 5 κλ.), Κατσαμούρη , Βιντσιλαίου Σ. 2, Ντάνου 3 (1), Γεροστεργίου 2, Καρλάφτη 16 (6/11 δ., 4/8 τρ.), Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 25

Γερμανία (Ούνγκερ): Περόχε 4, Σιμόν 9 (1), Μπρόσμαν 7, Σάμπαλι 15, Μπέρεντ, Ρόντεφελντ, Σούτερ, Λαπενκούπερ, Ζντραβέβσκα 4, Ζίπσερ 2, Μπόμκε 8 (2), Κλουγκ 18.

Gereoudakis me germania

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Χανιώτης ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Γερεουδάκης σχολίασε: «Δυστυχώς παρά το γεγονός ότι τα κορίτσια έκαναν τρομερή προσπάθεια στην άμυνα το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν ήρθε. Κρατάμε τα καλά και θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη τακτικής. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας, δεν έχουμε χρόνο… Έρχεται αύριο ένα μεγάλο παιχνίδι για μας».