Χαμένες ελπίδες, χαμένο έδαφος

Super League 1 14 Φεβρουαρίου 2016, 20:39

Μέσα σε 16 λεπτά κρίθηκαν τα πάντα στη Μυτιλήνη. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε, η Καλλονή ισοφάρισε με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα που δεν είναι ευνοϊκό για κανένα, αφού από την μια οι γηπεδούχοι είδαν κι άλλες από τις λίγες τους ελπίδες για παραμονή να σβήνουν, ενώ  οι «κυανέρυθροι» έχασαν έδαφος στη μάχη για την είσοδο στα πλέι οφ, αν και προσωρινά τουλάχιστον έμειναν μόνοι τέταρτοι (ο ΠΑΟΚ έχει ματς λιγότερο).

Το 0-1 έγινε στην πρώτη αξιόλογη στιγμή (29′) του αγώνα με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει αφού ο Δαύκος δεν απέκρουσε καλά το σουτ του Χαλκιαδάκη, με τον Ιρανό να παίρνει το… ριμπάουντ και να πλασάρει ιδανικά. Όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 44ο λεπτό με τον Αναστασιάδη έπειτα από κόρνερ και δοκάρι του Μίκιτς.

Η Καλλονή στο β’ μέρος πίεσε για το γκολ της νίκης, είχε ευκαιρίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα κι έτσι έμεινε στη τελευταία θέση με 11 βαθμούς και στο -12 από την σωτηρία.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης (Τάρλας)

Διαιτητής: Μιχαήλ Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας), Εμμανουήλ Βλάσσης (Λασιθίου)

4ος: Νικόλαος Ρατσιάτος (Αργολίδας)

ΑΕΛ Καλλονής (Καραγεωργίου): Δαύκος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Βαλλιός (Γεωργίου 37′), Γκόλιας, Καλτσάς, Ελλακόπουλος (Σπυρόπουλος 85′), Τσαμπούρης, Φαβάλι, Μάρκοβιτς (Κάρλσον 74′), Μανούσος.

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Τασουλής, Ρισβάνης, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Σιώπης, Κόρμπος, Καθάριος (Τζανδάρης 83′), Χαλκιαδάκης (Μπακασέτας 72′), Μπαργκάν (Καραμάνος 63′), Ανσαριφάρντ.

Γκολ: Αναστασιάδης (σουτ 44′) — Ανσαριφάρντ (σουτ 29′),

Κάρτες: Οικονόμου (10′ κίτρινη), Καθάριος (24′ κίτρινη), Μανούσος (κίτρινη 31′), Μπαργκάν (59′ κίτρινη), Κόρμπος (93′ κίτρινη).