Αυτό που “έπρεπε” το ‘κανε! Ηττα με 2-1 στην Τρίπολη

Χανιά | 26 Οκτωβρίου 2017, 16:56

Ο Α.Ο. Χανιά/Κισσαμικός έκανε αυτό για το οποίο ταξίδεψε στην Τρίπολη για το πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον ισχυρότερο Αστέρα, κοιτώντας τον στα μάτια! Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έβαλε πραγματικά δύσκολα στον αντίπαλό της, ο οποίος τελικά με ανατροπή έφτασε στη νίκη με σκορ 2-1.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε μια καλή απόδοση σε όλο το παιχνίδι και σίγουρα θα μπορούσε, εφόσον ήταν πιο τυχερός, να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, για να έχει έτσι σοβαρές υποψηφιότητες να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 41ο λεπτό με το γκολ πέναλτι από τον Ξύδα, το οποίο κέρδισε ο Ντάγκρας από τον Ιγκορ, αλλά σχεδόν αμέσως μετά, στο 44′, ο Αστέρας “απάντησε” με την κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου με τη μπάλα να αποκρούεται μεν από το Λαζαρίδη, αλλά προσέκρουσε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα του. Σίγουρα, εάν οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο δεν είχαν δεχθεί το 1-1, τα πράγματα θα μπορούσαν στην επανάληψη να είναι καλύτερα.

Τώρα, στο β’ ημίχρονο, ο Αστέρας πίεσε φτάνοντας τελικά στο 2-1 στο 64′ από το πλασέ του Δουβίκα μετά την κάθετη από τον Τόνσο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έπαιξε απελευθερωμένα και προσπάθησε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, με την πιο αξιοσημείωτη φάση να καταγράφεται στο 90′ όταν το σουτ του Αποστολίδη κόντραρε στον Σελίν και κατέληξε σε κόρνερ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

26′ Σέντρα του Κυριακόπουλου γυριστό του Δουβίκα μπλόκαρε την μπάλα ο Λαζαρίδης.
28′ Κόρνερ του Καλτσά κεφαλιά του Ντουντού αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
30′ Σουτ του Κυριακόπουλου άουτ.
32′ Σουτ του Μαντίντα η μπάλα προσέκρουσε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.
40′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ωραία ατομική προσπάθεια του Βρεττού και πάσα στον Ντάγκρα που αποφεύγει τον Ίγκορ και ανατρέπεται με τον κ. Μανούχο να καταλογίζει πέναλτι.
41′ ΓΚΟΛ: Ο Ξύδας εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 0-1.
44′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Μαντίντα κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου η μπάλα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη προσκρούει στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα.
55′ Μπαλιά του Ιγκλέσιας σουτ του Καλτσά ο Λαζαρίδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
62′ Φάουλ του Τόνσο κεφαλιά του Δουβίκα η μπάλα άουτ.
64′ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Τόνσο πλασέ του Δουβίκα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη η μπάλα καταλήγει εντός εστίας (2-1).
80′ Σέντρα του Καλτσά κεφαλιά του Μανιά άουτ.
82′ Σουτ του Καλτσά μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
90′ Σουτ του Αποστολίδη η μπάλα κόντραρε στον Σελίν και κατέληξε κόρνερ.                                                                   90+3′ Σέντρα του Αρναούτογλου κεφαλιά του Ξύδα μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος-Παπανικολάου (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Κακριδής (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (16′), Σελινιωτάκης (53′), Καλτσάς (56′)

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος Ντουντού (46′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Μαντίντα, Τόνσο (75′ Τσουκαλάς), Καλτσάς, Δουβίκας (66′ Μανιάς).

Α.Ο. Χανιά/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης (63′ λ.τρ. Μαρκοπουλιώτης), Ζιούλης, Αρναούτογλου, Γκίνη, Σελινιωτάκης, Ντάγκρας (71′ Νικόλτσης), Βρεττός (75′ Αποστολίδης), Ξύδας, Λέο.