Αυτά έγιναν την πρώτη μέρα του Κυπέλλου

Κύπελλο Ελλάδος | 26 Οκτωβρίου 2016, 10:32

Η ήττα του ΟΦΗ, η 4άρα της ΑΕΚ, τα δύο γκολ του Λούκα Μιλούνοβιτς με τον Αρη και η πρώτη νίκη για το τεχνικό δίδυμο των Ανυφαντάκη-Διακάκη στον Πανθρακικό είναι τα γεγονότα που "σημαδεύουν" την πρώτη μέρα από τις συνολικά τρεις για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο πρώτος αντίπαλος του Κισσαμικού στη Φούτμπολ Λιγκ ΟΦΗ ηττήθηκε, σε ένα ματς που έχει μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία, με σκορ 1-0 από τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη, με το γκολ να σημειώνεται από τον Κάσσο στο 69ο λεπτό.

Στη Θράκη, οι Διακάκης-Ανυφαντάκης ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις του με τον Πανθρακικό, με την ομάδα τους να επικρατεί 3-0 της Καλλιθέας χάρη στα γκολ των Νικόλτση στο 37’, Ηλιάδη στο 57′ και Καρδάρη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο Αιγίνιο, ο Αρης με… οδηγό τον Μιλούνοβιτς που σκόραρε 2 φορές (71′, 82′) έφτασε στη νίκη επί του τοπικού Αιγινιακού με 3-0, με το πρώτο γκολ να σημειώνει ο Καπνίδης στο 18ο λεπτό.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 4-0 της Κέρκυρας, αν και το σκορ μέχρι το 78’ ήταν 1-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκάλο, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ και Ντιόγκο με αυτογκόλ.

Τέλος, Καλλονή-Αγροτικός Αστέρας 1-2, με τον Φράγκο να πετυχαίνει το 1-0 για την ομάδα της Λέσβου και τους φιλοξενούμενους να “γυρίζουν” το σκορ με τους Τεγούση και Τάι.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 1-0 (69′ Κάσσος)

Καλλονή-Αγροτικός Αστέρας 1-2 (18′ Φράγκος – 54′ Τεγούσης, 86′ Τάι)

Αιγινιακός-Αρης 0-3 (18′ Καπνίδης, Μιλούνοβιτς 71′, 82′)

Πανθρακικός-Καλλιθέα 3-0 (37′ Νικόλτσης, 57′ Ηλιάδης, 90+2′ Καρδάρης)

ΑΕΚ-Κέρκυρα 4-0 (7’ Γκάλο, 78’ Χριστοδουλόπουλος, 80’ Πέκχαρτ, 90’ Αυτογκόλ Ντιόγκο)