Αξιος και πάλι! Ισοπαλία 1-1 με Λεβαδειακό

Χανιά | 13 Δεκεμβρίου 2016, 18:21

Με μία νέα εξαιρετική εμφάνιση ο Κισσαμικός υποχρέωσε σε ισοπαλία με σκορ 1-1 άλλη μια ομάδα της Σούπερ Λιγκ, αυτή τη φορά τον Λεβαδειακό στο παιχνίδι που έγινε την Τρίτη το απόγευμα στο Μάλεμε. Με αυτό το αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες συνεχίζουν στο Κύπελλο, ωστόσο ο Κισσαμικός κατακτά την πρωτιά στον όμιλο!

planakis

Το παιχνίδι παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον, με τον Κισσαμικό να παίζει χωρίς άγχος και να καταφέρνει στο 27’ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με ένα εξαιρετικό πλασέ του Βλάχου.

Vlahos goal

Πιο πριν βέβαια, ο Λεβαδειακός είχε μπει στο παιχνίδι πολύ αποφασιστικά, ενδεχομένως επηρεασμένος από το βαρύ 3-0 που είχε ηττηθεί στο ίδιο γήπεδο πριν μία εβδομάδα ο Πανιώνιος, έχοντας δοκάρι στο 2ο λεπτό με τον Βασιλείου, ενώ στο 19’ ο Πολίτης με μια εξαιρετική απόκρουση είπε “όχι” στην εκτέλεση πέναλτι στον Μάντζιο, διατηρώντας σε εκείνο το σημείο το 0-0!

Politis

Τελικώς στο β’ ημίχρονο ήρθε το γκολ για τον Λεβαδειακό, που υπό προϋποθέσεις μπορούσε να μείνει εκτός συνέχειας, εφόσον την Πέμπτη ο Πανιώνιος θα κέρδιζε με 4 γκολ και πάνω στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό και συγκεκριμένα στο 50’ όταν μετά το λάθος γύρισμα από τον Σελινιωτάκη προς τον Πολίτη, ο Γιακουμάκης πέτυχε το 1-1 που διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

goal levadeiakos1

Ο Κισσαμικός έτσι προκρίνεται ως 1ος και μάλιστα με την εντυπωσιακή συγκομιδή των 7 βαθμών στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και πλέον ρίχνει το βάρος του στο επόμενο ματς που ακολουθεί για το πρωτάθλημα απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

Fyntikakis3

Οι φάσεις του αγώνα

2’ Γύρισμα του Μάντζιου, προβολή του Βασιλείου η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
12’ Διπλή ευκαιρία για τον Κισσαμικό έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία. Ο Δασκαλάκης απέκρουσε το σουτ του Βλάχου και στη συνέχεια στο σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του Ουόν και απομακρύνθηκε.
20’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Σωτηριάδης καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Αντωνιάδη στον Βασιλείου, αλλά ο Πολίτης με εντυπωσιακή εκτίναξη αποκρούει την εκτέλεση του Μάντζιου.
28’ 1-0: Νέα υποδειγματική αντεπίθεση για τον Κισσαμικό, ο Μάντζης πασάρει στον Βλάχο που… πατάει περιοχή, αποφεύγει έναν αντίπαλο και με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
33’ Σουτ του Τιάγκο Σίλβα μπλοκάρει την μπάλα ο Δασκαλάκης.
38’ Σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα καταλήγει άουτ.
39’ Εκτέλεση φάουλ του Μάντζιου, μπλοκάρει την μπάλα ο Πολίτης.
50’ 1-1: Ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα του Κισσαμικού και από κοντά στέλνει με το… γόνατο την μπάλα στα δίχτυα.
51’ Σουτ του Ποκόνγκ ψηλά άουτ η μπάλα.
54’ Σέντρα του Μάντζιου κεφαλιά του Βασιλείου η μπάλα καταλήγει άουτ.
71’ Σε εκτέλεση φάουλ ο Μαρτίνεθ στρώνει την μπάλα στον Βλάχο, που επιχειρεί το σουτ και η μπάλα καταλήγει έξω από την εστία.
73’ Σουτ του Γιακουμάκη από πλάγια θέση αποκρούει ο Πολίτης.
81’ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Λεβαδειακού, η μπάλα φτάνει εκτός περιοχής στον Τιάγκο Σίλβα, που με σουτ τη στέλνει άουτ.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου). Βοηθοί: Τρουλινός-Αντ. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Ζαχαριουδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Παντελάκης (19’), Αντωνιάδης (20’), Βλάχος (26’), Καλτσάς (65’), Βασιλείου (69’), Μάγκας (83’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Πολίτης, Φυντικάκης (78’ Λουβιτάκης), Παντελάκης (46’ Σελινιωτάκης), Γκούμας, Κουρέλλας, Αντωνιάδης, Τιάγκο Σίλβα, Βλάχος (78’ Καβράκης), Μαρτίνεθ, Ποκόνγκ, Μάντζης.

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Δασκαλάκης, Τόπι, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Ζεζίνιο (80’ Καψάσκης), Καλτσάς, Παππάς (54’ Σένκα), Γιακουμάκης, Βασιλείου (69’ Μάγκας), Μάντζιος.