Ατυχία! Εχασε από αυτογκόλ, δεν του δόθηκε πέναλτι

Χανιά | 24 Ιανουαρίου 2016, 18:36

Μία άτυχη φάση στο 11ο λεπτό όταν ο Γιαννίτσης με αυτογκόλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στοίχισε στον Κισσαμικό ένα καλύτερο αποτέλεσμα απέναντι στην Κέρκυρα (0-1). Πέναλτι στους γηπεδούχους που δεν δόθηκε στο 42’!

planakis

Στο παγωμένο λόγω του κρύου, Μάλεμε, ο Κισσαμικός ήταν άτυχος, αφού σίγουρα δεν ήταν χειρότερος της διαφημισμένης Κέρκυρας, που ουσιαστικά δεν απείλησε την εστία του Λαζαρίδη. Εντούτοις, μία κακή φάση, όταν μετά το γύρισμα του Σουάνη, ο Γιαννίτσης έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του χάρισε το προβάδισμα στους Φαίακες, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Ο Κισσαμικός δικαιούται να φωνάζει για ένα πέναλτι στο 42’ το οποίο όμως δεν του δόθηκε, όταν η μπάλα βρήκε καθαρά το χέρι του Νίκιτς, αλλά ο διαιτητής Νεοφυτιάδης άφησε το ματς να συνεχιστεί. Μέχρι εκείνο το σημείο και ειδικότερα στο α’ ημίχρονο, ο Κισσαμικός πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ήταν άτυχος, σταματώντας οι προσπάθειές του είτε στον Κουτζαβασίλη είτε κατέληγαν άουτ.

Σίγουρα, ένα αποτέλεσμα που στον Κισσαμικό δεν το ήθελαν, ειδικότερα από τη στιγμή που η ομάδα προερχόταν από ένα σπουδαίο διπλό στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής. Από την άλλη, ο Κισσαμικός αγωνιζόταν απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα στη Φούτμπολ Λιγκ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Το θέμα είναι ότι βάσει της εικόνας που είχε το παιχνίδι, ο Κισσαμικός δεν άξιζε να χάσει.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας).

Βοηθοί: Μπετσόγλου (Κορινθίας), Δασκαλάκης (Ηρακλείου).

4ος: Μουρτζάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: Ποσίνκοβιτς – Ντιόγκο, Ανδρεόπουλος, Ιωάννου, Βενέτης

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Ενγκουέμ (55’ Λώττας), Πότσι, Τσικουδάκης (75’ Μάντζης), Μάνιας, Βαττής (69’ Ποσίνκοβιτς), Τσοντάκης, Σαπαλίδης.

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ιωάννου, Ντιόγκο, Γκόμες, Ανδρεόπουλος, Νίκιτς, Σουάνης (90’ Βλάχος), Κόντος (70’ Μακρίδης), Παμλίδης, Ντουαλά (90’+3’ Ντατίδης),