Ασταμάτητος ο Αστέρας Τρίπολης – Πέρασε και από τη Ριζούπολη (1-3)

Super League 1 10 Δεκεμβρίου 2017, 18:19

Την 6η διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Απόλλωνα στη Ριζούπολη για την 14η αγωνιστική της Super League.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή το Νίκο Καλτσά πλησίασαν στον ένα βαθμό από την πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ο πρώην μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με το 0-1 να παραμένει ως σκορ ημιχρόνου. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” κατάφερε να ισοφαρίσει στις αρχές του β’ ημιχρόνου με τον Αλμπάνη να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 51ο λεπτό. Από κει και πέρα, ο Σάββας Παντελίδης πέρασε τον Ισνάλδο ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, με τον Αργεντίνο εξτρέμ να σκοράρει λίγα λεπτά μετά την είσοδο του. Τέλος, ο Μανιάς σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του κάνοντας το τελικό 1-3 στο 70ο λεπτό.

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Σταύρος Σίπκας (Σάμου)
4ος διαιτητής: Γεώργιος Μπλάνας (Μεσσηνίας)

Απόλλων Σμ. (Ζ. Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές (75′ Μάατσι), Κύργιας, Μπιτζιμίν, Κούρος, Παπάζογλου, Χουάρες (81′ Κιταμπαλά), Αλμπάνης, Ανιέτε, Κονέ, Ελμπάζ.
Αστέρας Τρ. (Σ. Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (87′ Σελίν), Τόνσο, Τσιλιανίδης (58′ Ισνάλντο), Μανιάς (77′ Τσουκαλάς).