Ασπρη… μέρα στον Ασπρόπυργο

Χανιά | 18 Δεκεμβρίου 2021, 16:44

Με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη να… κουβαλά ξανά στις πλάτες του την ομάδα και τον Λούκας Κογιέτε να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα τα Χανιά είδαν… άσπρη μέρα στον "παγωμένο" Ασπρόπυργο.

Η χανιώτικη ομάδα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και δεν κοιτούσε άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη. Ωστόσο παρότι… βομβάρδισε την αντίπαλη εστία με φάσεις στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο όπως και σε άλλα παιχνίδια δεν ήταν καλό και ο Παναθηναϊκός με στρωτό ποδόσφαιρο προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Κουτζαβασίλη, μέχρι να “δράσει” ο… Αγιος Βασιλόγιαννης για τα Χανιά σκοράροντας ένα παλικαρίσιο γκολ στο 68’ για το 0-1.

Στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου διαχειρίστηκε το προβάδισμα και έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 87’ με το ωραίο σουτ του Κογιέτε.

Ανάσα για τη συνέχεια και ηρεμία στην ομάδα εν όψει της διακοπής των Χριστουγένννων…

Οι φάσεις του αγώνα

2’ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου κεφαλιά του Τσαμούρη άουτ.
2’ Σουτ του Μπαΐροβιτς αποκρούει δύσκολα ο Χριστογεώργος.
3’ Σουτ του Τριανταφυλλάκου άουτ.
4’ Σουτ του Βασιλόγιαννη με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.
6’ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Β με τον Τσιριγώτη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ να στέλνει την μπάλα άουτ.
17’ Φάουλ του Αθανασακόπουλου μπλοκάρει εύκολα ο Κουτζαβασίλης.
22’ Ο Κογιέτε συνεργάστηκε με τον Μπαΐροβιτς και το σουτ του από πλάγια θέση κατέληξε στην “αγκαλιά” του Χριστογεώργου.
23’ Πάσα του Τριανταφυλλάκου σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα πάνω από την εστία.
24’ Πολύ καλή στιγμή για τα Χανιά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ.
29’ Νέα ευκαιρία για τα Χανιά, από σέντρα του Βάρκα ο Μπαΐροβιτς από κοντά πλάσαρε άουτ.
29’ Πάσα του Τριανταφυλλάκου σουτ του Βασιλόγιαννη μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.
41’ Πάσα του Τριανταφυλλάκου σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα κοντράρει στον Ρόμπι και καταλήγει κόρνερ.
42’ Ο Πατάπης προσπάθησε από πλάγια θέση να αιφνιδιάσει με σουτ του Χριστογεώργο, η μπάλα κατέληξε άουτ.
48’ Σουτ του Σαρδέλη ψηλά άουτ.
52’ Σουτ του Αθανασακόπουλου άουτ.
53’ Ευκαιρία για τα Χανιά, σέντρα του Βασιλόγιαννη σουτ του Τριανταφυλλάκου ο Χριστογεώργος αποκρούει σε κόρνερ.
57’ Σουτ του Θεοχάρη με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
68’ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης με εξαιρετική προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή και με σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
76’ Σουτ του Τριανταφυλλάκου ψηλά άουτ.
88’ ΓΚΟΛ: Ο Κογιέτε παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό σουτ “κρεμάει” τον Χριστογεώργο για το 0-2.
88’ Γυριστό σουτ του Σιδηρά μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Οικονόμου Σπ. (Αχαΐας) – Πλάκας (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Ζιούλης (19’), Σαρδέλης (20’), Βασιλόγιαννης (45’), Αθανασακόπουλος (63’), Παναγιωτούδης (81’), Χριστογεώργος (90+1’), Θεοχάρης (90+3’).

Παναθηναϊκός Β (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιανίδης, Σιδεράς, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (90+2′ Ματσαδές), Ρόμπι, Μαρτίνης (65′ Κούτσιας), Τσιριγώτης, Ηλιάδης (73’ Σέχου).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κογιέτε, Ζιούλης, Πατάπης, Τσαμούρης, Μασούρας (65′ Κάρλος), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Μπαΐροβιτς (85’ Κολλάς), Βάρκας (53′ Καψάλης), Βασιλόγιαννης.