Αρχισε καλά, τελείωσε πολύ άσχημα… Ηττα και “καμπανάκι”

Πλατανιάς | 14 Οκτωβρίου 2017, 17:53

"Καμπανάκι" αρχίζει να χτυπάει για τον Πλατανιά, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, χάνοντας στα Γιάννενα από τον ΠΑΣ. Παρότι το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με το γκολ του Γκρζέλτσακ, η εξέλιξη ήταν η χειρότερη...

Το τελικό σκορ είναι 3-1 για τον ΠΑΣ, που παρότι από την πλευρά του βρέθηκε να χάνει στο 7ο λεπτό, μέσα στην επόμενη μισή ώρα (39’) είχε ανατρέψει το σε βάρος του σκηνικό. Δυστυχώς, ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια και να στηριχθεί στο -πρώτο του στην Ελλάδα- γκολ από τον Πολωνό, γνωρίζοντας στη συνέχεια μια ήττα που σίγουρα προκαλεί απογοήτευση. Το χειρότερο είναι ότι ο Πλατανιάς δείχνει μεγάλες αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση και παρότι μεσολάβησε η διακοπή, φαίνεται ότι η ομάδα έχει προβλήματα και ειδικότερα θα χρειαστεί πολλή δουλειά για να παραμείνει φέτος στη Σούπερ Λιγκ…

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, στο 87’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντικαμονά ο οποίος εντελώς αδικαιολόγητα, έπιασε από το λαιμό και έριξε στο έδαφος τον Κόντε, με συνέπεια να αποβληθεί από τον διαιτητή Ζαχαριάδη.

Σε ό,τι αφορά τα γκολ, ο Γκρζέλτσακ πέτυχε με μακρινό σουτ το 0-1 στο 7’, για ν’ ακολουθήσουν τα γκολ για τον ΠΑΣ. Στο 12’ ο Κόντε με σουτ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 36’ ήρθε η ανατροπή με την κεφαλιά του Τζημόπουλου, για ν’ ακολουθήσει το 3-1 στο 39’ από το σουτ του Χαλκιαδάκη.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σέντρα από τον Μπουκουβάλα, ακολουθεί η κεφαλιά του Κόντε που καταλήγει άουτ.
7′ (0-1): Ο Γκρζέλτσακ επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής ανοίγοντας το σκορ.
9′ Νέα απειλή για τον Πλατανιά με τον Ντεβέσα να βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή, αλλά ο Βελλίδης με διπλή προσπάθεια μαζεύει σωτήρια.
12′ (1-1): Βαθιά μπαλιά του Τζημόπουλου για τον Χαλκιαδάκη ο οποίος με κεφαλιά στρώνει την μπάλα για τον Κόντε που ισοφαρίζει από κοντά
23′ Σουτ του Κόντε άουτ.
28′ Γύρισμα του Ενσικουλού η μπάλα “χτυπάει” στον Σκόνδρα και στη συνέχεια βρίσκει στο χέρι με το οποίο πήγε να στηριχτεί, αλλά ο Ζαχαριάδης αφήνει το ματς να συνεχιστεί.
33′ Σουτ του Ντεβέσα η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
36′ Ενέργεια του Χαλκιαδάκη και γύρισμα στον Γιάκο που σουτάρει, ο Πριντέτα βάζει το πόδι του και η μπάλα για λίγο φεύγει δίπλα από την εστία (κόρνερ).
36′ (2-1): Εκτέλεση κόρνερ από τον Ναδάλες κεφαλιά του Τζημόπουλου, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Κοκκαλά.
39′ (3-1): Ασίστ του Ναδάλες για τον Χαλκιαδάκη, που με δυνατό σουτ δίνει ακόμα πιο ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του.

50′ Φάουλ του Ναδάλες άουτ.
53′ Μπαλιά στον Δημούτσο που μέσα από την περιοχή δεν σουτάρει καλά και η μπάλα φεύγει αρκετά έξω από την εστία.
55′ Φάουλ του Βάντερσον κεφαλιά του Πριντέτα άουτ.
57′ Σουτ του Ενσικουλού από πλάγια θέση άουτ.
60′ Κάθετη του Τζημόπουλου στον Γιάκο, το σουτ του οποίου εξουδετερώνει ο Κοκκαλάς.
67′ Μακρινό σουτ του Πριντέτα μαζεύει ο Βελλίδης.
86′ Αποβάλλεται ο Ντικαμονά με απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα στον Κόντε.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μερκενίδης-Νικολαΐδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

Κίτρινες κάρτες: Στανισάβλιεβιτς (49′), Στάθης (51′), Χαλκιαδάκης (81′), Ντικαμονά (85′),  Τζημόπουλος (89′)

Κόκκινες κάρτες: Ντικαμονά (86′)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (65′ Νικολιάς), Λίλα, Γιάκος (73′ Μανθάτης), Χαλκιαδάκης (81′ Σολτάνι), Κόντε.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Πριντέτα (70′ Κοροβέσης), Βάντερσον, Κρος, Δημούτσος (73′ Πατράλης), Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (81′ Στόιτσεφ), Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ.