Αρχή «χ»ωρίς γκολ

Super League 1 10 Δεκεμβρίου 2016, 20:56

Χωρίς νικητή και γκολ τελείωσε το ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Βέροια.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Λόπεζ, ο οποίος όποτε χρειάστηκε αντέδρασε σωστά και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να “κλέψουν” τη νίκη στα τελευταία λεπτά, όμως οι Τόνι Κάλβο και Βίτι σπατάλησαν τις ευκαιρίες και έτσι έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας. Πάντως οι Βεροιώτες δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για το  πέναλτι που δεν υπέδειξε ο Αριστομένης Κουτσιαύτης στο 86ο λεπτό σε ανατροπή του Βίτι.

Έτσι οι Αρκάδες έμειναν για τρίτο διαδοχικό ματς στο πρωτάθλημα και τέταρτο συνολικά χωρίς νίκη, καθώς είχαν προηγηθεί η εντός έδρας ισοπαλία με την ΑΕΛ (1-1) και η εκτός έδρας ήττα από τη Ξάνθη (3-1), ενώ είχε μεσολαβήσει και η ισοπαλία 3-3 με αντίπαλο τον Άρη για το Κύπελλο. Εξ ου και οι αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων μετά τη λήξη του ματς, στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”.

Από την άλλη, η Βέροια έμεινε για δεύτερο διαδοχικό ματς αήττητη μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Παναιτωλικό (1-1). Ωστόσο η ομάδα της Ημαθίας αγνοεί τη νίκη από τις 24 Σεπτέμβρη επί του Πανιωνίου (1-2) στη Νέα Σμύρνη. Έκτοτε μετρά πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Με την ισοπαλία αυτή και οι δύο παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα…

Γήπεδο: “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης

Βοηθοί: Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Δημήτριος Ζησιμόπουλος

ΑΣΤΕΡΑΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ίγκορ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Κώτσιρας (51′ Μάσα), Φερνάντες, Τσιλιανίδης (65′ Στανισάβλιεβιτς), Ιωαννίδης (78′ Φαρίνια).

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Λόπεθ, Καλί, Ασίγκμπα, Μαλόν. Βασιλαντωνόπουλος, Λινάρδος, Μπαλάφας, Άρσε (78′ Τομάς), Σαρπόνγκ (75′ Κάλβο), Σισίνιο (60′ Χαροντάκης) Βίτι.

Γκολ: –

Κάρτες: 31′ Κώτσιρας, 51′ Δημούτσος, 66′ Ν. Φερνάντες / 34′ Βίτιμ 76′ Χαροντάκης