Πικρός αποκλεισμός στα πέναλτι για την ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 30 Ιουλίου 2021, 0:08

Μετά από 120 λεπτά αγώνα γεμάτα ένταση και συγκινήσεις η Βελέζ πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League εις βάρος της ΑΕΚ.

Το τέρμα του Πέτρου Μάνταλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του αγώνα, σε συνδυασμό με τη νίκη της Βελέζ (2-1) στο πρώτο ματς, έστειλε την αναμέτρηση του ΟΑΚΑ στην παράταση καθώς φέτος δεν “μετρά” το εκτός έδρας γκολ στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στον έξτρα χρόνο των τριάντα λεπτών με το παιχνίδι να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου δεν έφτανε ο Στάνκοβιτς (που απέκρουσε δύο στα πέντε των φιλοξενούμενων) καθώς Ανσαριφάρντ, Αραούχο και Λόπες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Τα πέναλτι:
➜ Γκεοργκίεβιτς 0-0 (το έπιασε ο Στάνκοβιτς)
➜ Ανσαριφάρντ 0-0 (δοκάρι)
➜ Μπραντάο 0-1
➜ Τζαβέλλας 1-1
➜ Βεχάμποβιτς 1-1 (το έπιασε ο Στάνκοβιτς)
➜ Σακχόφ 2-1
➜ Τσβιγιάνοβιτς 2-2
➜ Λόπες 2-2 (το έπιασε ο Μπογκντάνοβιτς)
➜ Σβόρνιτς 2-3
➜ Αραούχο 2-3 (το έπιασε ο Μπογκντάνοβιτς)

Για 2η φορά η ΑΕΚ στα πέναλτι στην Ευρωπαϊκή της ιστορία

Το 1977 η ΑΕΚ είχε αποκλείσει την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς στη διαδικασία των πέναλτι. Έκτοτε κανένα παιχνίδι της δεν οδηγήθηκε στη “Ρωσική ρουλέτα”. Κανένα μέχρι την 29η Ιουλίου του 2021. Εν αντιθέσει όμως με ότι συνέβη πριν από 44 χρόνια αυτή τη φορά ο “δικέφαλος” αποκλείσθηκε (πρόωρα) και θα περιοριστεί πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις.

Με κόσμο στο ΟΑΚΑ μετά 511 ημέρες

Το ΟΑΚΑ άνοιξε και πάλι τις πύλες του για τους φίλους της ΑΕΚ, έστω και με τους γνωστούς περιορισμούς λόγω covid, 511 μέρες μετά τον τελευταίο αγώνα με φιλάθλους στις εξέδρες. Ήταν ο ημιτελικός του κυπέλλου Ελλάδας της ΑΕΚ με τον Αρη στις 4 Μαρτίου 2020.

Σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι το χρονικό διάστημα είναι ακόμη μεγαλύτερο. Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση με κόσμο στις εξέδρες ήταν στις 27 Νοεμβρίου 2018. Ήταν η πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League αγωνιστικής περιόδου 2018-19 με αντίπαλο τον Άγιαξ.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μιτάι (69′ Λόπες), Τζαβέλλας, Βράνιες, Μπακάκης (90′ Σβάρνας), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (62′ Ανσαριφάρντ), Λιβάι Γκαρσία (80′ Αλμπάνης, 90′ Σάκχοφ), Αραούχο.

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς (95′ Μπραντάο), Οβτσινα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς (86′ Ζβόνιτς), Πρσες (63′ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (95′ Όσμιτς), Άντζουσιτς (73′ Τσβιγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (73′ Γκεοργκίεβιτς).