Αποχαιρέτησε το Ευρωβόλεϊ η Εθνική Ανδρών | vids

Βόλεϊ 5 Σεπτεμβρίου 2023, 20:26

Έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολο έργο κόντρα στους χρυσούς Ολυμπιονίκες Γάλλους η Εθνική Ανδρών βόλεϊ ηττήθηκε με 3-0 σετ στο τελευταίο της παιχνίδι στο φετινό Ευρωβόλεϊ.

KTEO Κρήτης

Ο Ντάντε Μπονιφάντε άφησε εκτός τους περισσότερους αθλητές που σήκωσαν το βάρος στα προηγούμενα παιχνίδια, δίνοντας φανέλα βασικού στους Σπύρο Χάκα, Θοδωρή Βουλκίδη, Δημοσθένη Λινάρδο και Άρη Χανδρινό.

Οι πόντοι της Eλλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και εκείνοι της Γαλλίας προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 17-25

Τα σετ: 0-3 (19-25, 22-25, 17-25) σε 68′.

Ελλάδα (Ντάντε Μπονιφάντε): Βουλκίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 11 (11/22 επ.), Γαλιώτος 2, Χάκας 6 (6/14 επ., 59% υπ. – 35% άριστες), Λινάρδος 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ.-56% άριστες) / Χανδρινός (λ, 57% υπ. – 52% άριστες), Χανδρινός (λ), Τζιουμάκας 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Πετσιάς.

Γαλλία (Αντρέα Τζιάνι): Σινενιέζ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Πατρί 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ). Μπριζάρ 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λε Γκοφ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Λουατί 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ, 69% υπ.-60% άριστες), Καρλί 16 (12/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-50% άριστες) / Γκρεμπένικοφ (λ, 93% υπ.-79% άριστες), Ζοφρουά.

Η παρουσία της Εθνικής μας στο Ευρωβόλεϊ (Δ’ όμιλος):

Τρίτη 29 Αυγούστου
Ισραήλ – Ελλάδα 3-2
(25-17, 27-29, 21-25, 25-21, 15-13)

Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου
Πορτογαλία – Ελλάδα 2-3
(25-22, 25-19, 20-25, 16-25, 12-15)

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
Τουρκία – Ελλάδα 3-1
(22-25, 26-24, 25-19, 25-23)

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
Ελλάδα – Ρουμανία 1-3
(16-25, 18-25, 25-23, 21-25)

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
17:00 Ελλάδα – Γαλλία 0-3
(19-25, 22-25, 17-25)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε τελευταίο (6ο) στον τέταρτο όμιλο, με μία νίκη και τέσσερις ήττες (7-13 σετ, 440-482 πόντοι), ενώ την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έπαιρναν οι τέσσερις πρώτες ομάδες του ομίλου.

manolikakis
Synagogi
Orionas Handball

Rabona ad