Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με ήττα ο Ολυμπιακός

Ποδόσφαιρο 3 Νοεμβρίου 2022, 21:49

Με ήττα ολοκλήρωσε τις φετινές Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός. Στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League η Ναντ επικράτησε στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" με 2-0.

Αδιάφορο βαθμολογικά το παιχνίδι για τους “ερυθρόλευκους”, με τον Μίτσελ να προχωρά σε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα λόγω και του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που ακολουθεί.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα πέντε παιδιά των ακαδημιών του Ολυμπιακού. Πρόκειται για τους Τζολάκη, Βρουσάι, Καλογερόπουλο, Ρέτσο και Ανδρούτσο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίσθηκε και ο Σαπουντζής που έκανε ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα.

Όσον αφορά τη Ναντ η νίκη στον Πειραιά (σε συνδυασμό με το ισόπαλο 1-1 της Καραμπάγκ με τη Φράιμπουργκ) της έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League, ενώ οι Αζέροι συνεχίζουν στο Conference.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”:

2′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Η Ναντ σκόραρε με κεφαλιά του Γκεσάν, αλλά ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

6′ Αδύναμο σουτ Μπόουλερ, μπλόκαρε εύκολα ο Λαφόν.

12′ Μακρινό σουτ Μουτουσαμί, κανένα πρόβλημα για τον Κωνσταντίνο Τζολάκη.

19′ Ο Ανδρούτσος σέντραρε από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, με τον Λαφόν να διώχνει σε κόρνερ.

20′ Ο Μπόουλερ έκλεψε τηξ μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και σούταρε διαγώνια, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαφόν.

29′ Σουτ του Καμαρά από πλάγια θέση, έβγαλε ο Λαφόν.

53′ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Απία από αριστερά, σταθερά μπλόκαρε ο Τζολάκης.

60′ Επιχείρησε από αριστερά ο Γκαναγκό στην αγκαλιά του Τζολάκη η μπάλα.

63′ Ο Λαφόν είπε “όχι” στο μακρινό σουτ του Κούντε.

71′ Ωραία προσπάθεια του Τζολάκη που μάζεψε τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Γκαναγκό από αριστερά.

77′ Άστοχο το σουτ που επιχείρησε ο Μπαμπά με το αριστερό εκτός περιοχής.

79′ ΓΚΟΛ 0-1. Η Ναντ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μοχάμεντ από κοντά έπειτα από σέντρα του Μπλας.

85′ Η κεφαλιά του Κοκό έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Τζολάκη.

90′ ΓΚΟΛ 0-2. Η Ναντ “κλείδωσε” τη νίκη με γκολ του Μπλας, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το τακουνάκι του Μοχάμεντ και με λόμπα σκόραρε.

Διαιτητής: Μπόικο
Βοηθοί: Κούτσεφ, Βολόντιν
4ος διαιτητής: Αμπντουλά
VAR: Λάσικ
AVAR: Πσκιτ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Καλογερόπουλος (60′ Σισέ), Ρέτσος, Βρουσάι (46′ Βρσάλικο), Μπουχαλάκης, Κούντε, Μπόουλερ (86′ Άβιλα), Αμπ. Καμαρά (69′ Μαρσέλο), Ουί-Τζο, Ελ Αραμπί (46′ Σαπουντζής).

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόν, Κορσιά, Καστελέτο, Παλουάζ, Φάμπιο (5′ λ.τρ. Απία), Σισοκό, Μουτουσαμί (73′ Τσιριβέγια), Σιμόν (46′ Μπλας), Γκεσάν (80′ Κοκό), Γκαναγκό (73′ Μπαμπά), Μοχάμεντ.