Από το +14 στην ήττα με 72-70 από τον Αρη Νίκαιας (pics)

Α.Ο.Κ. Χανιά | 14 Οκτωβρίου 2017, 19:26

Παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους 14 πόντους, ο ΑΟΚ Χανιά δεν κατάφερε να πετύχει το στόχο του στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής, χάνοντας με σκορ 72-70 από τον Αρη Νίκαιας.

Μια ήττα πικρή, αν μη τι άλλο για τη χανιώτικη ομάδα, που ονειρευόταν σίγουρα ένα διαφορετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Ουσιαστικά, αυτό που στοίχισε ήταν το κακό τρίτο δεκάλεπτο που έφερε τον Αρη Νίκαιας σε θέση “οδηγού”. Μάλιστα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους.

IMG 6317

IMG 6325

Ο ΑΟΚ έκανε την τελική του αντεπίθεση, ισοφάρισε 70-70 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δύο βολές του Θαλασσινού έκαναν στα 9 δεύτερα το 70-72 και μια κακή επιθετική επιλογή στο τέλος του αγώνα, από τον κορυφαίο του ΑΟΚ, Αλεξίου έδωσε τη νίκη στον Αρη.

Πρώτος σκόρερ για τα Χανιά ο Αλεξίου με 10 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Σκαμνάκης με 13 και Τασιούδης με 12. Για τον Αρη, την περισσότερη ζημιά προκάλεσε ο Καρυπίδης που σημείωσε 26 πόντους.

Τα 10λεπτα: 26-16, 43-35, 52-55, 70-72

ΑΟΚ Χανιά (Δημήτρης Ροδάς): Παπαδάκης, Σταθόπουλος, Αλεξίου 19 (2), Υφαντόπουλος 4 (1), Σαράντης 2, Μπαγάκης 5 (1), Πούρος 9 (1), Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 12, Κοντογιάννης 4.

Αρης Νίκαιας (Π. Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 26, Στογιάνοβιτς 3 (1), Κάννας, Κοροπούλης 15 (3), Θαλασσινός 8, Κωνσταντίνου, Γαλίτης 2, Κόλλιας 16, Καπετάνιος 2, Δρίβας, Μπόθος, Βλάdμης.