Από την “άσπρη βούλα” με Φραγκουλάκη

Γ' Εθνική 21 Οκτωβρίου 2020, 18:20

Ο Πόρος πέρασε νικηφόρα από τα Μισίρια απέναντι στον Αρη Ρεθύμνου (1-0), πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη στον 10ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το σύνολο του Βασίλη Κρασανάκη άφησε πίσω του την ήττα της πρεμιέρας από τον Ηρόδοτο, ενώ από την άλλη ο Αρης παρά το βελτιωμένο πρόσωπο που έδειξε σε σχέση με το ματς στα Χανιά με το ΣΥΝΚΑ δεν μπόρεσε να αποφύγει τη δεύτερη ήττα του.

Στο 12’ ο Πόρος έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Πατσαρούχα να “νικιέται” στο τετ-α-τετ με τον Κελαϊδή και στη συνέχεια να πλασάρει άουτ ο Ρεθυμνιώτης μέσος Τριχάκης. Στο 18’ το φάουλ του Φραγκουλάκη κατέληξε άουτ.

Στο 23’ ο Πόρος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πλαϊτάκη που βρέθηκε ξεμαρκάριστος μετά από το κόρνερ του Φραγκουλάκη αλλά πλάσαρε άουτ. Ο Αρης “απάντησε” με δύο ευκαιρίες μέσα σε δύο λεπτά. Στο 24’ ο Μήτρου με τ’ ακροδάκτυλα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Περίφανου και από το κόρνερ (25’) του Ματαραγκάσι ο Σεφουλάι από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Πόρος πλησίασε ξανά κοντά στο γκολ αλλά ο Κελαϊδής απέκρουσε το πλασέ του Μεταξάκη στο 39’.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση του β’ ημιχρόνου ήταν στο 55’ με τους παίκτες του Πόρου που βρέθηκαν στην περιοχή να μην μπορούν να αξιοποιήσουν τη σέντρα του Σκουλά. Στο 61’ ο διαιτητής Τρίγκας καταλόγισε πέναλτι σε σέντρα του Σκουλά για χέρι του Ματαραγκάσι, που “απέκρουσε” και η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Ενα λεπτό μετά (62’) ο Φραγκουλάκης ευστόχησε από την “άσπρη βούλα” για το 0-1.

Στο 89’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Αρη, για την ισοφάριση, όταν από φάουλ του Ματαραγκάσι ο Μ. Μεταξάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Τρίγκας (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Κολοκοτρώνης (Χανίων)

Κίτρινες κάρτες: Χασιώτης (17’), Πήλιος (52’), Σεφουλάι (60’), Μ. Μεταξάκης (62’), Περίφανος (73’), Νικηφόρος (80’), Σκουλάς (88’)

Αρης Ρεθύμνου (Αρης Παπαδάκης): Κελαϊδής, Αντουράκης, Νικηφόρος, Μ. Μεταξάκης, Χασιώτης (68’ Σωπασής), Μαργκίνι, Μανωλακάκης (68’ Γαβαλάς), Περίφανος (82′ Λαζίδης), Σκουλούδης, Ματαραγκάσι, Σεφουλάι.

Πόρος (Βασίλης Κρασανάκης): Μήτρου, Σκουλάς, Τσουκαλάς, Πλαϊτάκης, Δουλγεράκης, Φραγκουλάκης, Τσακάνι, Τριχάκης (15’ λ.τρ. Ν. Μεταξάκης), Πήλιος (82′ Πολυχρονάκης), Καστελιανάκης (71’ Νάκας), Πατσαρούχας.