Απίθανα πράγματα ο Ολυμπιακός με “4άρα” στην Αστον Βίλα

Ποδόσφαιρο 3 Μαΐου 2024, 0:02

Χάρη σε μια συγκλονιστική εμφάνιση ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-2 την Αστον Βίλα και βρίσκεται πολύ κοντά στο να παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα είχε μια καταπληκτική απόδοση, συντρίβοντας την Αστον Βίλα, στην οποία “έριξε” τέσσερα γκολ κι έτσι αποκτά μεγάλο προβάδισμα προκειμένου σε μία εβδομάδα να τσεκάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Conference League!

Οι “ερυθρόλευκοι”, που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ελ Κααμπί που σκόραρε χατ τρικ, κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 της Αστον Βίλα ενώ η αγγλική ομάδα μπορεί να ισοφάρισε σε 2-2 στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως ο Ολυμπιακός σημείωσε άλλα δύο τέρματα και έφτασε έτσι σε μια τεράστια νίκη που του δίνει πολύ μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ονειρικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ο οποίος κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ σε βάρος της Αστον Βίλα και τα δύο με τον Ελ Κααμπί.

Στο 17ο λεπτό οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ όταν μετά από την εξαιρετική ασίστ του Τσικίνιο, ο Ελ Κααμπί ο οποίος καλυπτόταν οριακά όπως αποδείχτηκε μετά στο VAR έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ολσεν.

Το “Βίλα Παρκ” πάγωσε ακόμη περισσότερο, όταν στο 29’ από την τρομερή “σκαφτή” μπαλιά του Ποντένσε, ξανά ο Ελ Κααμπί αφού έκανε πρώτα το κοντρόλ με το κεφάλι στη συνέχεια σημάδεψε στο βάθος της εστίας του Ολσεν για το 0-2.

Η Αστον Βίλα μείωσε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το διαγώνιο σουτ του Γουότκινς το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Τζολάκη.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΟ Β’

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “Χωριάτες” κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στο 52’ με τον Ντιαμπί να στέλνει τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Τζολάκη ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Παρόλα αυτά η χαρά για τους γηπεδούχους κράτησε ελάχιστα, καθώς 4 λεπτά αργότερα (56’), ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντάγκλας Λουίς μετά την κεφαλιά του Ρέτσου από κόρνερ του Φορτούνη. Ο Ελ Κααμπί ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, φέρνοντας και πάλι έτσι μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό.

Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 67’ από το σουτ του Εσε με την μπάλα να χτυπάει στην πλάτη του Κόνσα και να καταλήγει στα δίχτυα του Ολσεν.

Στο 81’, τέλος, η Αστον Βίλα κέρδισε πέναλτι στην επαφή που είχε ο Κάρμο ανατρέποντας τον Ντουράν, ωστόσο η εκτέλεση του Ντάγκλας Λουίς ήταν άστοχη αφού η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη και πέρασε άουτ.

Αστον Βίλα (Ουνάι Εμερι): Ολσεν, Κας, Λανγκλέ, Κονσά, Ντίνιε, Ντάγκλας Λουίς, ΜακΓκίν, Ρότζερς (74’ Ντουράν), Ντιαμπί (85′ Ιροεγκμπάναμ), Μπέιλι (85′ Τζανιόλο), Γουότκινς

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα (46′ λ.τρ. Ρίτσαρντς), Ιμπόρα, Εσε, Φορτούνης, Τσικίνιο, Ποντένσε (70’ Ορτα), Ελ Κααμπί