Απίστευτη ανατροπή με… βόμβα Χρ. Γεροστέργιου

Μπάσκετ 16 Οκτωβρίου 2022, 16:01

Ο ΟΑ Χανίων με μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και τη Χριστιάνα Γεροστεργίου να βάζει τρίποντη… βόμβα πέτυχε το 2/2 απέναντι στον Παναθλητικό (67-66).

Τα κορίτσια της χανιώτικης ομάδας κατάφεραν να γυρίσουν ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, καθώς βρέθηκαν στο -18 και έδειχναν να μην έχουν… αντίδοτο για τις ξένες του Παναθλητικού, Ρόμπινσον και Γουίλιαμς. Στο τέλος όμως κατέθεσαν… ψυχή στο παρκέ και με οδηγούς τις Κόλεμαν και Χρ. Γεροστέργιου πέτυχαν την επική ανατροπή.

Ο Αντώνης Λάππας είχε ξανά την τεχνική καθοδήγηση, με τη Μαντώ Ψυχογιού να εκτελεί χρέη βοηθού.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ… ΚΥΝΗΓΙ

Ο ΟΑΧ… άνοιξε το σκορ με 1/2 βολές από την Ακλ, αλλά ο Παναθλητικός με ένα σερί 4-0 αρχικά και 8-0 στη συνέχεια (ενδιάμεσα μείωσε σε 3-4 η Κόλεμαν) προηγήθηκε με 12-3. Με τις αδερφές Γεροστέργιου (Μαριλένα 1/2 βολές, Χριστιάνα κλέψιμο και καλάθι) ο ΟΑΧ πλησίασε στο 8-13, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι (8-17), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 12-19. Η χανιώτικη ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά στο κατέβασμα της μπάλας, η άμυνά του… άργησε να γίνει σκληρή και τα λάθη ήταν αρκετά (6 σε 10’), ενώ η μπάλα με δυσκολία περνούσε μέσα στη ρακέτα στην Τζόνσον.

Η κατάσταση χειροτέρευσε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Ρόμπινσον με τρίποντο να δίνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα των Συκεών (15-25) στο 6’23’’. Οι φιλοξενούμενες, που κυριαρχούσαν στους… αιθέρες, με ένα νέο σερί (9-0) και τη Ρόμπινσον να σκοράρει ξανά με τρίποντο πέτυχαν νταμπλ-σκορ (34-17) στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ο ΟΑΧ κάπως… αφυπνίστηκε με οδηγό την Ακλ (4 πόντους – 1 ασίστ), μειώνοντας με σερί 8-0 σε 23-34, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 25-36.

ΤΟ -18 ΚΑΙ Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

Ο Παναθλητικός μπήκε πιο αποφασιστικά και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 9-0 έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά (+18, 27-45), αλλά στη συνέχεια… γύρισε ο διακόπτης για τον ΟΑΧ, που βρήκε μεγάλα σουτ από τις αδερφές Γεροστέργιου (Χριστιάνα 2 τρίποντα, Μαριλένα 1) και με την Κόλεμαν να… εμφανίζεται στο παιχνίδι με συνεχόμενα κλεψίματα και λέι-απ έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-2 μειώνοντας σε 47-49. Οι φιλοξενούμενες έμειναν “ζωντανές” με τη Ρόμπινσον, η οποία πέτυχε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 47-53, για να  ακολουθήσει μία βολή (1/2) από τη Γουίλιαμς για το 47-54 (σερί 5-0 για Παναθλητικό). Η Χριστιάνα Γεροστέργιου με το 3ο τρίποντο της μείωσε σε 50-54, αλλά η Ρόμπινσον έδωσε ξανά ανάσα στον Παναθλητικό (50-56), για να πάει ξανά στους 8 η διαφορά με το καλάθι της Γουίλιαμς, την οποία δεν μπορούσε να “σημαδέψει” η χανιώτικη ομάδα παραμένοντας πολλή ώρα στο παρκέ με 3 φάουλ. Η Αμερικανίδα βρήκε ξανά χώρο στη ρακέτα του ΟΑΧ και με νέο καλάθι ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 10 (50-60), με την Κόλεμαν να μειώνει σε 52-60, που ήταν σκορ τρίτης περιόδου.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Η Γουίλιαμς συνέχιζε να κάνει… ζημιά στην άμυνα του ΟΑΧ, ανεβαίνοντας στους 19 πόντους για το νέο… διψήφιο προβάδισμα (52-62). Με μίνι-σερί 4-0 (δίποντο Μ. Γεροστέργιου, 2/2 βολές Κόλεμαν) ο ΟΑΧ μείωσε σε 56-62, αλλά η Μπαξεβάνου έδωσε νέα… ανάσα σε Παναθλητικό. Ενα νέο ξέσπασμα της Κόλεμαν (με το τρίτο της κλέψιμο) και τέσσερις σερί πόντοι της έφεραν τον ΟΑΧ πολύ κοντά στο σκορ (60-64), αναγκάζοντας τη Διαβολεμένου να πάρει τάιμ-άουτ 4’21” πριν από το τέλος. Η Κόνιαλη δεν σκόραρε με τρίποντο και ο Παναθλητικός “χτύπησε” ξανά στη ρακέτα με τη Σάδερλαντ για το 60-66. Από την άλλη η Τζόνσον δεν μπορούσε να δώσει λύσεις στον ΟΑΧ, αστοχώντας σε ακόμη μία προσπάθεια (3/9 δίποντα).

Το 9ο επιθετικό ριμπάουντ του Παναθλητικού από τη Σάδερλαντ έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να ανανεώσουν ακόμη μία επίθεση, η Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η κατοχή ανανεώθηκε ξανά, για να ακολουθήσει νέο επιθετικό ριμπάουντ από τη Σάδερλαντ και τέταρτη συνεχόμενη επίθεση! Ο ΟΑΧ έβγαλε την άμυνα αλλά η Κόλεμαν έπεσε σε… τείχος με υποψία φάουλ που δε δόθηκε. Η Χρ. Γεροστέργιου αστόχησε σε τρίποντο, η Σάδερλαντ καθάρισε άλλο ένα ριμπάουντ, για να συνεχιστεί το… θρίλερ με άστοχο τρίποντο της Βαντσιούρη. Με 1/2 βολές η Ακλ μείωσε σε 61-66, η Σταματάκη αστόχησε και η Κόλεμαν με τρίποντο… σήκωσε στο πόδι το κλειστό Κλαδισού στα 31,2” πριν από το τέλος (64-66). Η Κόλεμαν με αυτοθυσία έκανε ακόμη ένα κλέψιμο και η Χρ. Γεροστέργιου με απίστευτο τρίποντο (67-66) στα 7,6” και κλέψιμο στη συνέχεια χάρισε μία απίστευτη νίκη στον ΟΑΧ, στο μόλις δεύτερο προβάδισμα της ομάδας στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Κατραχούρας – Κατσαπρακάκης – Σκανδαλάκης
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-36, 52-60, 67-66

ΟΑ Χανίων (Αντώνης Λάππας – Μαντώ Ψυχογιού): Κόλεμαν 19 (1 τρ., 6 ασ., 5 κλ.), Κλιματσάκη, Παπαδάκη, Γεροστέργιου Χρ. 16 (4/13 τρ., 5 κλ.), Κόνιαλη 4, Λαγωνικάκη, Γεροστέργιου Μαρ. 6 (1), Ακλ 13, Τσιχλάκη 1, Μανουκάκη, Φάρρου 2, Τζόνσον 6.

Παναθλητικός (Βιβή Διαβολεμένου): Ρόμπινσον 25 (8/9 δίπ., 2/6 τρ., 3/6 β., 13 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ., 2 κοψ), Βαντσιούρη 2, Μπαξεβάνου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 9 (1 τρ., 5 ασ.), Βασιλείου, Σάδερλαντ 9 (12 ριμπ.), Γουίλιαμς 19 (7 ριμπ.), Σταματάκη, Χωλοπούλου.