Απίστευτη ανατροπή! 2-1 και πρώτη νίκη!

Χανιά | 10 Δεκεμβρίου 2016, 19:06

Συγκλονιστική εξέλιξη και μεγάλο νικητή τον Κισσαμικό επεφύλασσε το παιχνίδι που έγινε στα Περβόλια με αντίπαλο τη Σπάρτη! Η χανιώτικη ομάδα φτάνει στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και δη με τρόπο... χιτσκοκικό αφού μέχρι το 85ο λεπτό το σκορ ήταν 1-0 για τους φιλοξενούμενους!

planakis

Ουσιαστικά, ό,τι δεν είδε ο κόσμος σε όλο σχεδόν το ματς το παρακολούθησε στα 10 τελευταία λεπτά! Oλα ξεκινάνε από τη στιγμή που το σκορ γίνεται 1-1 από το πέναλτι που δίνεται στον Μάντζη στο 83’ από το σπρώξιμο τον Βελλίνη και το οποίο μετατρέπει σε γκολ ο Μίλιτς.

Milic

Στη συνέχεια (86’) αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο Οικονομόπουλος και αμέσως μετά ο Κισσαμικός φτάνει στην ανατροπή, σκοράροντας με τον Μάντζη ύστερα από την πάσα του Θέου! Σε εκείνο το σημείο συνεχίζονται τα παράπονα από πλευράς Σπάρτης προς τον διαιτητή Σταυρουλάκη, με συνέπεια να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Μπουντόπουλος!

IMG 7923

Ειδικότερα, οι φιλοξενούμενοι θεωρούν ότι στην αρχή της φάσης που κερδίζει το πέναλτι ο Κισσαμικός η μπάλα έχει βγει πλάγιο άουτ και στη συνέχεια διαμαρτύρονται και για την αποβολή του Οικονομόπουλου. Εν τέλει το ματς τελειώνει με τους παίκτες της Σπάρτης να έχουν μεγάλα παράπονα για τη διαιτησία του Ρεθυμνιώτη ρέφερι.

goal1

Οσον αφορά τον Κισσαμικό, η απόδοσή του δεν ήταν καλή και ουσιαστικά μπορεί να νιώθει ευτυχής που ένα παιχνίδι που βρέθηκε πολύ κοντά στο να το χάσει, κατάφερε να το κερδίσει. Μάλιστα, ο στόχος που ήταν μια νέα νίκη μετά το ματς με τον Πανιώνιο για το Κύπελλο, έγινε πραγματικότητα, αν και είναι γεγονός ότι αυτό συνέβη με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Σημειώνεται ότι το 0-1 για τη Σπάρτη που είχε και δοκάρι στο 41’ με τον Αρσενίεβιτς σημειώθηκε από τον Ηλιόπουλο στο 47’, μετά την ασίστ που δέχτηκε από τον Αρσενίεβιτς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10’ Σέντρα-σουτ του Αναστασόπουλου αποκρούει σε κόρνερ ο Λαζαρίδης.

20’ Εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνεθ από πλάγια θέση η μπάλα καταλήγει άουτ.

30’ Κάθετη μπαλιά του Γκούμα στον Μίλιτς, που προσπαθεί να αποφύγει τον Κραβαρίτη που βρίσκει την μπάλα και από κόντρα στον Μίλιτς αυτή καταλήγει εκτός εστίας.

41’ Ο Ν. Αρσενίεβιτς βρίσκει χώρο και επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα προσκρούει στο δοκάρι και καταλήγει άουτ.

47’ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Ν. Αρσενίεβιτς και πάσα στον Ηλιόπουλο, που με πλασέ από πλάγια θέση στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1)

49′ Κόρνερ του Μαρτίνεθ κεφαλιά του Παντελάκη μπλοκάρει ο Κραβαρίτης.

60’ Σουτ του Μαρτίνεθ ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.

65’ Σέντρα του Παπαχρήστου κεφαλιά του Γιαννίτση ψηλά άουτ η μπάλα.

85’ ΓΚΟΛ: Ο Μίλιτς ευστοχεί σε πέναλτι που δόθηκε για σπρώξιμο του Βελλίνη στον Μάντζη (1-1)

88’ ΓΚΟΛ: Ο Μίλιτς πασάρει στον Θέο, που… κόβει την μπάλα στον Μάντζη, που προλαβαίνει τον Κραβαρίτη και πλασάρει σωστά για το 2-1.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου). Βοηθοί: Λάμπρου (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)-Κοκμοτός (ΕΠΣ Ρεθύμνου). 4ος διαιτητής: Κοκκινάκης (ΕΠΣ Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Τσοντάκης (8’), Κατσίκης (18’), Αναστασόπουλος (24’), Γιαννίτσης (43’), Βελλίνης (83’), Παπαχρήστος (84’),

Κόκκινες κάρτες: Οικονομόπουλος (86’), Μπουντόπουλος (88’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Ενγκουέμ, Βλάχος (72’ Θέος), Μάριο Μαρτίνεθ (62’ Τιάγκο Σίλβα), Κίκε (46’ λ.τρ. Μάντζης), Μίλιτς.

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Κατσίκης, Γιαννίτσης, Γκαλίτσιος, Παπαχρήστος, Οικονομόπουλος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος (75’ Βελλίνης), Ν. Αρσενίεβιτς (71’ Μπουντόπουλος), Αναστασόπουλος, Αναστασάκος.