ΑΟΧ εκπέμπει… SOS – Ηττα 0-3 από Λαμία

Χανιά | 19 Δεκεμβρίου 2016, 18:03

Χωρίς να προβάλλει την παραμικρή αντίσταση απέναντι στη Λαμία που απέδειξε ότι είναι πράγματι μια πολύ καλή ομάδα ο ΑΟΧ ηττήθηκε με κάτω τα χέρια στο γήπεδο Περιβολίων με το τελικό σκορ 3-0.

planakis

Πρόκειται για μια πολύ βαριά ήττα, από τις βαρύτερες εντός έδρας για τον ΑΟΧ που εκπέμπει… SOS. Είναι δεδομένο ότι αν δεν γίνουν οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν τον Ιανουάριο η ομάδα θ’ αντιμετωπίσει πολύ μεγάλο πρόβλημα σχετικά με την παραμονή της στη Φούτμπολ Λιγκ.

Omo 0 1

Κατά τ’ άλλα και σε καθαρά αγωνιστικό επίπεδο, η Λαμία με την ποιότητα των παικτών που διαθέτει πήρε μια άνετη νίκη, σημειώνοντας τα 2 από τα 3 τέρματά της στο α’ ημίχρονο. Ειδικότερα, το σκορ άνοιξε στο 11’ μετά την κεφαλιά από τον Ομο από τη σέντρα του Βάντερσον, για να γίνει το 2-0 στο 36’ με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή από τον Βασιλόγιαννη, που αξίζει να σημειωθεί ότι δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην παλιά του ομάδα και με την οποία διεκδίκησε την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ πριν μερικά χρόνια.

Vasilogiannis3

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 58’ από το σουτ του Ντουρμισάι μετά την ασίστ του Μπλάζιτς.

Επιθετικά ο ΑΟΧ κινήθηκε για μια ακόμη φορά σε… ρηχά νερά, αλλά αξίζει να σημειωθεί ότι είχε απέναντί του μια ομάδα που δεν έχει δεχθεί ακόμα γκολ!

Οι φάσεις του αγώνα

3’ Σουτ του Σπυρόπουλου η μπάλα καταλήγει άουτ.
11’ 0-1: Σέντρα από τον Βάντερσον ο Όμο με κεφαλιά… παραβιάζει την εστία του Αθανασίου.
34’ Καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Βάντερσον να κάνει το γύρισμα και τον Βασιλόγιαννη να μην μπορεί να κάνει την προβολή από κοντά.
36’ 0-2: Ο Βασιλόγιαννης με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 0-2 και προς τιμήν του δεν πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.
48’ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟΧ, ο Τσενάμο αποκρούει το σουτ του Σταματή.
58’ 0-3: Ο Ντουρμισάι υποδέχεται την πάσα του Μπλάζιτς και σκοράρει.
61’ Σουτ του Αποστολόπουλου από μακρινή απόσταση, αποκρούει με δυσκολία ο Τσενάμο.
79’ Σουτ του Βάντερσον κοντράρει σε σώματα, νέο σουτ του Τσούκαλου η μπάλα άουτ.
81’ Φάουλ του Τσουκάνη με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Τσενάμο.
89’ Μπαλιά του Σπυρόπουλου για Τσούκαλο, που βγαίνει μόνος απέναντι από τον Αθανασίου αλλά καθυστερεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Α.Ο. Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης (72’ Ζόρο), Θεολόγου, Τσουκάνης, Ηρακλής, Φουρλάνος, Γκεμίσης, Νικολόπουλος (25’ λ.τρ. Βαρούχας), Αποστολόπουλος, Ντούμος.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Τσενάμο, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Παπαργυρίου, Αυγενικού (63’ Καραγιάννης), Όμο, Βασιλόγιαννης, Μπουλούλης (46’ Μπλάζιτς), Βάντερσον, Ντουρμισάι (75’ Τσούκαλος).