Αντεξε την πίεση του ΠΑΟΚ – Παλικαρίσιος βαθμός στην Τούμπα

ΟΦΗ | 14 Ιανουαρίου 2023, 21:53

Ο ΟΦΗ άντεξε στην πίεση του ΠΑΟΚ και πήρε παλικαρίσιο βαθμό στην Τούμπα (0-0). Δοκάρι στην εκπνοή ο Περέα.

Σπουδαίο βαθμό πήρε ο ΟΦΗ που συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Εμφανίσεις που τον απομακρύνουν από τη ζώνη και δίνουν αισιοδοξία για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ πλέον μετά και από αυτό τον βαθμό έφτασε πλέον τους 16 και άφησε τη Λαμία και τον Λεβαδειακό στους 11, αλλά και τον Ιωνικό στους 8.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ απείλησε στο 32′ με ένα σουτ του Ντίκο το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοτάρσκι.

Και στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά δυσκολεύτηκε ξανά να διασπάσει την κλειστή άμυνα του ΟΦΗ. Στο 67′ υπήρξε γκολ για τους γηπεδούχους με τον Αουγκούστο, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφ σάιντ στη σέντρα που προηγήθηκε από τον Σάστρε.

Στο 75΄ο Ολιβέιρα σούταρε και ο Μανδάς έδιωξε δύσκολα, ενώ ο ΟΦΗ έγινε απειλητικός με τη σέντρα του Ντίκο αλλά ο Νέιρα δεν πρόλαβε. Στο 90+1′ ο Ολιβέιρα άγγιξε το 1-0 αλλά ο Μανδάς ήταν ξανά σε ετοιμότητα και κράτησε το 0-0.

Στο 90+2′ ο Περέα είχε τεράστια ευκαιρία να δώσει και τη νίκη στον ΟΦΗ αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Κίτρινες Κάρτες: Μεγιάδο (9′), Βούρος (46′), Νέιρα (86′), Ντίκο (86′), Ινγκανσον (86′)

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) – Βεργέτης (Αργολίδας)
4ος: Κατοίκος (Αθηνών)
VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών)
AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (73′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (65′ Τόμας), Ντόουγκλας, Σβαμπ (73′ Ντάντας), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ (Βάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής (72′ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο (58′ Περέα), Λάρσον, Τοράλ (72′ Νέιρα), Μπαλογιάννης, Ντίκο (90+3′ Τσιλιανίδης).