Άντεξε στη Βιέννη η ΑΕΚ και πήρε την πρόκριση

Ποδόσφαιρο 7 Δεκεμβρίου 2017, 23:12

Την πρόκριση για την φάση των "32" πήρε η ΑΕΚ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Αούστρια Βιέννης στο "Ερνστ Χάπελ Στάντιον" για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυνατά στον αγώνα, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 15ο λεπτό, με τον Αραούχο να μη μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ και να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία. Αυτή ήταν και η σημαντικότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, με την “Ενωση” να μην απειλείται σημαντικά από τους Αυστριακούς. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε με τους Αυστριακούς να πιέζουν και να σπαταλούν τη σημαντικότερη ευκαιρία τους στο 68ο λεπτό με την κεφαλιά του Πρόκοπ να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Από κει και έπειτα ο “Δικέφαλος” κατάφερε να αντέξει την πίεση και να κρατήσει το πολύτιμο 0-0 που τον οδηγεί στη φάση των “32” ως δεύτερη προκρινόμενη ομάδα του 4ου ομίλου μετά τη Μίλαν.

Αούστρια (T. Φινκ): Πεντς, Μπλαουνστάινερ, Μοχάμεντ, Ζέρμπεστ, Σάλαμον (89′ Σαρκάρια), Χόλτσχαουζερ, Αμπντουλαχί, Πρόκοπ, Τατζούρι (72′ Βενούτο), Πιρές, Φρίζενμπιχλερ (76′ Μόνσχαϊν).

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (64′ Μπακασέτας), Λιβάγια (90′ Κονέ), Αραούχο (73′ Κλωναρίδης).