Αντεξε όσο ήταν 11 εναντίον 11… Πρώτη ήττα στην Πάτρα

ΟΦΙ | 24 Ιανουαρίου 2021, 16:12

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Παναχαϊκή και πρώτη ήττα για τον ΟΦΙ… Το παιχνίδι στην Πάτρα ολοκληρώθηκε με σκορ 2-0 για τους γηπεδούχους.

Η Παναχαϊκή κατάφερε με δύο γκολ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσει στη νίκη επί του ΟΦΙ. Καθοριστικό σημείο ήταν η φάση του 54ου λεπτού όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Μασουέρο, με αποτέλεσμα όχι απλά να δοθεί πέναλτι στην Παναχαϊκή απ’ τον διαιτητή Χρήστο Βεργέτη, αλλά και να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΙ. Ακολούθησε η εύστοχη εκτέλεση από τον Αραβίδη που είχε περάσει εκείνη τη στιγμή στο ματς, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στα 82’ με το πλασέ του Μπάτροβιτς.

Ο ΟΦΙ άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, με την καλύτερη του φάση να καταγράφεται στο 41’ μετά το σουτ του Ντάλα Κόστα το οποίο εξουδετέρωσε ο Σούλης.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στην διπλή άσχημη φάση για την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη με την αποβολή και το πέναλτι της Παναχαϊκής…

Η Παναχαϊκή οποία φτάνει έτσι τους 5 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΙ παραμένει στους 2.

Διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας) – Αθανασόπουλου (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Κόκορης (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Μασουέρο (14’, 54’), Κουσκουνάς (14’), Ντάλα Κόστα (42’), Κούστα (51’), Πριόνας (79’), Τσακμάκης (90+2’)

Κίτρινη κάρτα: Μασουέρο (54’)

Παναχαϊκή (Νίκος Παπαδόπουλος): Σούλης, Πλιάτσικας, Πατάπης, Αποστολόπουλος (69’ Πάνος), Σταμόπουλος (87’ Μπελεζάκης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (69’ Αργυρόπουλος), Τσερούτι (53′ Αραβίδης), Γιούσης, Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς (87’ Μασούρας).

ΟΦΙ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Μασουέρο, Σμίλτος, Καπιάς, Καψάλης (77’ Πριόνας), Λεμονής (89’ Καλλιμάνης), Αρναούτογλου, Βογιατζής, Φουάσης (66’ Τσακμάκης), Κούστα (77’ Γκίνη), Ντάλα Κόστα (66’ Γκούφας)