Ανοδική τροχιά η Παλαιόχωρα, ζόρια για τη Δόξα | pics

Παλαιόχωρα Δόξα Παχιανών | 4 Δεκεμβρίου 2022, 17:12

Η Παλαιόχωρα πιστοποίησε την καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται περνώντας... αεράτα από τη Μοναχή Ελιά, απέναντι στη Δόξα (3-0).

Η ομάδα του Βασίλη Τσαρτσίδη βελτίωσε κι άλλο τη βαθμολογική της συγκομιδή, παραμένοντας αήττητη για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι. Από την άλλη η Δόξα, ούτε σε αυτό το ματς δεν μπόρεσε να παραταχθεί πλήρης έχοντας νέες απουσίες, με αποτέλεσμα να παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αναζητώντας… οξυγόνο.

Η Παλαιόχωρα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 21′ με πλασέ του Λούκας έπειτα από τη σέντρα του Λιτσαρδάκη (0-1), ενώ στο 29′ ο Γκογκούα από νέα σέντρα του Λιτσαρδάκη έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2, για να κλείσει το ημίχρονο με το φάουλ του Μανουσάκη (40′) που απέκρουσε ο Μελισσινός. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μονάχα στο 17′ με το σουτ του Λέκα να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παλαιόχωρα καθάρισε τη νίκη μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών. Στο 48′ προειδοποίησε αρχικά ο Μανουσάκης, που είχε πλασέ στο δοκάρι. Τελικά, ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι στο 55′ και ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 0-2.

Το τελικό 0-3 για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσε ο Σινάνι στο 64′, με ατομική ενέργεια.

Διαιτητής: Τρίγκας
Βοηθοί: Κομισοπούλου – Μαρκετάκης

Δόξα Παχιανών (Στέλιος Τζωρτζάκης): Μελισσινός, Αναστασόπουλος (75′ Σαλβάνος), Κελαϊδής (87′ Λούπου), Καβάθη, Μαστραντωνάκης, Λεβάκης (87′ Τζερεμές), Λέκας, Μαρκουλάκης, Κατσιάς (78′ Μπασούνας), Κληρονόμος, Τζαποσβίλι (89′ Ζιρίδης).

Παλαιόχωρα (Βασίλης Τσαρτσίδης): Κόλα, Λιτσαρδάκης, Θεοδωράκης, Κοσμάς, Γκουνέα, Τζαγκαράκης, Γκιέργκι, Μανουσάκης (81′ Καλογέρης), Σινάνι, Γκογκούα (77′ Κονοσίδης), Λούκας (50′ Πατσουράκης).