Ανησύχησε τον Ολυμπιακό ο ΝΟΧ | pics

Πόλο 24 Οκτωβρίου 2020, 15:37

Στα μάτια για τουλάχιστον μιάμιση περίοδο κοίταξε ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων τον Ολυμπιακό.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί να πέρασαν νικηφόρα από τα Χανιά με το εντυπωσιακό σκορ 27-10, από την άλλη στο πρώτο διάστημα του αγώνα που διεξήχθη στο κολυμβητήριο Χανίων συνέβησαν φοβερά πράγματα!

Στον αγώνα που διεξήχθη για την 4η αγωνιστική της Α1, ο Ολυμπιακός μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ (0-1), αλλά η συνέχεια και για τα επόμενα αρκετά λεπτά ανήκε στην ομάδα του Ηλία Μαχαίρα! Εχοντας μία εξαιρετική απόδοση, γύρισε το παιχνίδι και κατάφερε μάλιστα να ξεφύγει στο σκορ με τρία γκολ κατά του Ολυμπιακού (5-2), ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 6-5.

Και στη δεύτερη περίοδο όμως και τουλάχιστον στην αρχή, ο ΝΟΧ, κατείχε το προβάδισμα με 8-7 που ήταν όμως και η τελευταία φορά που συνέβη, αφού μέχρι το τέλος του αγώνα κατάφερε να σημειώσει μόλις δύο τέρματα έναντι… 20 του Ολυμπιακού, ο οποίος έδειξε ότι ήθελε να πάρει το αίμα του πίσω και ν’ αποκαταστήσει την τάξη, κάτι που κατάφερε.

Σημασία έχει ότι ο ΝΟΧ έδειξε ότι οι εμφανίσεις του και οι τρεις νίκες που πέτυχε στα ισάριθμα πρώτα ματς της περιόδου δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός, ο δε τρόπος που αγωνίστηκε απέναντι στον Ολυμπιακό πιστοποιoύν ότι έχει τις δυνατότητες να πραγματοποιήσει φέτος μια πολύ καλή πορεία, ενδεχομένως αντάξια άλλων περασμένων ετών…

Συγκινητικό το κλίμα για τον Δημήτρη Σκουμπάκη ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος στα Χανιά, ένα παιδί το οποίο είναι γέννημα-θρέμμα του Ναυτικού Ομίλου Χανίων και τον οποίο συνεχάρη στο τέλος του αγώνα η μητέρα του.

Για τους γηπεδούχους, τρία γκολ σημείωσαν Αγιωργούσης και Μπογκντάνοβιτς ενώ τα πολλά γκολ για τον Ολυμπιακό μοιράστηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες, με τα περισσότερα να ανήκουν στον Γενηδουνιά, που σταμάτησε στα πέντε.

Διαιτητές: Δαμιανάκης – Καζούλης

Τα οκτάλεπτα: 6-5, 2-6, 1-8, 1-8

Ν.Ο. Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Κανδανολέων, Σαρτζετάκης 2, Πολύζος, Αγιωργούσης 3, Μπατάκης, Ουίλιαμς, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 3, Αποστολάκης 1, Πίσσας, Μαζοκοπάκης 1, Κουμής, Νικολαΐδης, Πρωιμάκης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 3, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 5, Αργυρόπουλος 4, Πρέκας, Δερβίσης 2, Κάκαρης 2, Χρυσοσπάθης 4, Ιρβινγκ 2, Σύρμας, Γραμματικός 1, Μαθιόπουλος 2