Ανετα ο Ηφαιστος, συνέχισε με το απόλυτο

Ηφαιστος ΕΘΚ | 12 Νοεμβρίου 2022, 19:46

Mε νίκη συνέχισε ακόμα μία εβδομάδα ο Ηφαιστος. Απέναντι στην ΕΘΚ, δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με το εμφατικό 7-1.

Σε νικηφόρα τροχιά συνεχίζει η ομάδα του Γιάννη Λιουδάκη, που βρίσκεται πάντα στην κορυφή της Β’ κατηγορίας. Χωρίς βαθμό παραμένει από την άλλη η ομάδα του Ακρωτηρίου, με 4 ήττες στο ξεκίνημα.

Με γκολ στο 4′ ξεκίνησε ο Ηφαιστος, από ασίστ του Ποντίκα, ο Γκογκολάκης με ωραίο “βολέ” στην περιοχή άνοιξε το σκορ. Το 2-0 έγινε στο 22′, με τον Ποντίκα να σκοράρει σε αυτή τη φάση, μετά από πάσα του Σπανουδάκη.

Η ΕΘΚ μείωσε στο 26′ με τον νεαρό Αμαραντίδη, μετά από ατομική ενέργεια και σουτ, ωστόσο η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Μέχρι το ημίχρονο ο Ηφαιστος ευτύχησε να σκοράρει ακόμα δύο φορές. Στο 36′ με φάουλ ο Ποντίκας έκανε το 3-1,  για να κλείσει το ημίχρονο στο 4-1 με την κεφαλιά του Χωραφάκη στο 40′.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σπυριδάκης άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Σκόραρε στο 50′ μετά το σουτ του Σπανουδάκη στο δοκάρι. Ακολούθησε το 6-1 στο 70′ με το δεύτερο γκολ του Σπυριδάκη (ασίστ Ποντίκας) και ο Νικάκης στην επιστροφή του και το πρώτο του ματς φέτος, διαμόρφωσε το τελικό 7-1 στο 85′ μετά τη νέα ασίστ του Ποντίκα.

Διαιτητής: Μπούρδος
Βοηθοί: Κατσαρός – Ντάλλιος

Ηφαιστος (Γιάννης Λιουδάκης): Σφακιωτάκης, Νησωτάκης, Σίνης (46′ Ευαγγέλου), Χαλεβελάκης, Σπανουδάκης (70′ Mαταράγκας), Καβρουδάκης (55′ Νικάκης), Κουνδουράκης, Χωραφάκης, Ποντίκας, Γκογκολάκης (55′ Βροντάκης), Δρακονταείδης (46′ Σπυριδάκης)

Ενωση Θ.Κ.: Τριανταφυλλάκης, Καλλέργης, Αννινος, Γκούβερης , Τζανακάκης (58′ Μαρτσάκης), Βαρδαλάκης (70′ Χριστοδουλάκης), Ροζάκης, Μπουτζαλής Στ., Αμαραντίδης (62′ Χναράκης), Χατζηγεωργίου (70′ Κουτσογιαννάκης)