Άνετα 4-0 τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ

Super League 1 10 Δεκεμβρίου 2017, 22:59

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Πέλκα που πέτυχε δύο τέρματα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-0 του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Τούμπας για την 14η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ επιθετικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό, ο Πέλκας έπιασε ένα άπιαστο μακρινό σουτ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε, δίχως ωστόσο να καταφέρει να πραγματοποιήσει κάποια ευκαιρία.

Στην επανάληψη, έπειτα από μια εκτέλεση πλάγιου άουτ, ο Πέλκας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, ενώ στο 66ο λεπτό ο “Δικέφαλος” κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Ινσούα (με δεύτερη κίτρινη κάρτα), το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κουλούρης για το 3-0.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Πρίγιοβιτς τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του. Στο 79ο λεπτό υπήρξε αριθμητική ισορροπία, όταν ο Μακ αποβλήθηκε απευθείας μετά από αντιπαράθεση που είχε με τον Βιγιαφάνεζ. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ βρίσκεται προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Διαιτητής: Στυλιάρας (Αιτ/νιας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας) – Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης)

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μάτος, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Κάνιας (58΄ Τσίμιροτ), Πέλκας, Μακ, Λημνιός (82΄ Κάμπος), Κουλούρης (73΄ Πρίγιοβιτς).

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Κουτρουμπής, Μολέντο, Ινσούα, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες (85΄ Δώνης), Γιόχανσον (46΄ Χίλιεμαρκ), Καμπέσας, Άλτμαν (69΄ Χουλτ)