Ανατροπή στο φινάλε με Αναστασόπουλο για τη Σπάθα

Σπάθα Ιωνία 2000 | 14 Ιανουαρίου 2023, 18:32

Η Σπάθα κέρδισε 2-1 με ανατροπή στο Κολυμβάρι την Ιωνία και πέτυχε έτσι την πρώτη της νίκη για το 2023.

Η Σπάθα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα εν αντιθέσει με την Ιωνία 2000, η οποία κέρδισε με το τέρμα του Αναστασόπουλου στο 85ο λεπτό. Η νίκη αυτή μάλιστα προήλθε με ανατροπή του σκορ, καθώς η Ιωνία είχε πετύχει το 0-1 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′. Σε μια φάση διαρκείας από εκτέλεση κόρνερ, ο Μερτζανίδης με κοντινή προβολή χρίστηκε σκόρερ. Στο 35′ η Σπάθα ισοφάρισε με τον Κουρινό, όταν σε σέντρα σουτ των γηπεδούχων, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Καριμπίδη.

Στο δεύτερο μέρος παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, χρειάστηκε να φτάσει στο ματς στο τελευταίο 5λεπτο, ώστε να έρθει το γκολ από τον Αναστασόπουλο το οποίο έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Στη φάση αυτή ο Κουρινός έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο επιθετικός των γηπεδούχων πλάσαρε ιδανικά.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Οβάκογλου – Παναγόπουλος

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Μυφτάρι, Λαζάρ Ντ., Ροδοκανάκης, Κανελάκης (76′ Ναξάκης), Κουρινός, Σουχλάκης, Αναστασόπουλος, Ταγιάρι, Κένγκα, Βελής, Μαριανάκης (90+5′ Σαράντος).

Ιωνία 2000 (Νότης Ματηγάκης): Καριμπίδης, Μωραϊτάκης, Μερτσανίδης, Καλαμαρίδης, Δάσκαλος (85′ Μπαριάμι), Μπάτζιο, Χατζηδάκης – Ψιστάκης (77′ Κωνσταντόπουλος), Βασιλομιχελάκης (77′ Γοναλάκης), Κοτζαμιχάλης, Περαθωράκης (46′ Μπαδιεριτάκης), Γεωργιακάκης.