Ανατροπή με χατ-τρικ του Βεστάκη πριν τη… φιέστα

Ποσειδών Τσικαλαριών ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 16 Απριλίου 2016, 18:22

Ο Ποσειδώνας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και κόντρα στο ΙΝΚΑ και προηγήθηκε με τον Μεσαρχάκη, αλλά οι πρωταθλητές με χατ-τρικ του Βεστάκη ανέτρεψαν το σκορ (3-1) και έκλεισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους για τον όμιλο τίτλου της Α’ ΕΠΣΧ.

Το κλίμα ήταν γιορτινό από νωρίς στο γήπεδο Αγίων Αποστόλων με αγώνες επίδειξης των τμημάτων υποδομής του ΙΝΚΑ και της Ακαδημίας Νέας Κυδωνίας, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ακολουθεί η φιέστα για την ιστορική κατάκτηση του πρωταθλήματος από την ομάδα του Γιάννη Κατσούλη.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι μόλις στο 5’ ο Μεσαρχάκης έδωσε σκορ στην αναμέτρηση, αλλά το ΙΝΚΑ μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση με τρία γκολ του Βεστάκη (22’, 35’ και 70’), που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου κατακτά και τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Οι φάσεις του αγώνα
4’ Μπαλιά του Πετράκη στην πλάτη της άμυνας για τον Περδικάκη, ο Βροντάκης βγαίνει έγκαιρα έξω από την εστία του και τον σταματάει, αλλά επωφελείται ο Βεστάκης που πλασάρει για να κοντράρει η μπάλα στον Σούλιαρη και να μπλοκάρει τελικά ο Βροντάκης.
5’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Κονταξάκη στον Μεσαρχάκη, που πλασάρει ιδανικά για το 0-1.
9’ Σουτ του Ταταράκη ψηλά άουτ.
13’ Σέντρα του Ταταράκη για τον Βεστάκη, που από πλάγια θέση πλασάρει και στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
22’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Σφακιωτάκη κεφαλιά του Βεστάκη, ο Ταταράκης κάνει ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και η μπάλα στρώνεται στον Βεστάκη, που με σουτ με το αριστερό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
30’ Σουτ του Ταταράκη μπλόκαρε ο Βροντάκης.
34’ Σουτ του Βεστάκη μπλόκαρε ξανά ο Βροντάκης.
35’ ΓΚΟΛ: Από κάθετη πάσα του Ταταράκη ο Βεστάκης με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή κάνει το 2-1.
39’ Φάουλ του Κονταξάκη από κόντρες μέσα στην περιοχή η μπάλα φτάνει στον Κωνσταντινίδη το πλασέ του οποίου μπλοκάρει ο Καλοριζικάκης.
40’ Σέντρα του Ταταράκη ο Βεστάκης πέρασε την μπάλα πάνω από αντίπαλο και ο επερχόμενος Δασκαλάκης δεν σούταρε όπως θα ήθελε με την μπάλα να φεύγει αρκετά έξω από την εστία.
48’ Σουτ του Κωνσταντινίδη μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Καλοριζικάκης.
55’ Μπαλιά του Περδικάκη στον Σφακιωτάκη που από πλάγια θέση πλάσαρε αλλά ο Βροντάκης είχε βγει έγκαιρα από την εστία του και απέκρουσε.
70’ ΓΚΟΛ: Ωραία ομαδική προσπάθεια του ΙΝΚΑ, ο Περδικάκης πάσαρε στον Τσίτα, αυτός άνοιξε στον Ταταράκη, που έκανε ιδανική πάσα στον Βεστάκη, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει για το 3-1, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
73’ Πάσα του Μεσαρχάκη στον Παπαγεωργίου, το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Καλοριζικάκης.
76’ Μπαλιά του Ταταράκη ο Βεστάκης “τσίμπησε” την μπάλα αλλά αυτή κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Παναγόπουλος
Βοηθοί: Μπραουδάκης-Μπαντά

Α.Ε.Ε.Κ. ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Καλοριζικάκης, Σφακιωτάκης, Σάμπα, Κομπογεννητάκης, Δασκαλάκης, Ζντράβκοβιτς (21’ λ.τρ. Γιακουμάκης), Πετράκης (65’ Τσίτας), Γωνιωτάκης (53’ Ντεντάκης), Ταταράκης, Πετράκης, Βεστάκης.

Ποσειδώνας Τσικαλαριών (Στέλιος Κουκουδάκης): Βροντάκης, Μπομπολάκης (80’ Μπλαζάκης), Τζιγκουνάκης (75’ Σανδαλάκης), Σούλιαρης, Κουκλάκης, Αρτσιδάκης, Κονταξάκης (46’ Φραγκεδάκης), Παπαγεωργίου, Ποθητός, Κωνσταντινίδης, Μεσαρχάκης.