Ανατροπή και… μισή παραμονή ο Πόρος

Γ' Εθνική 30 Μαΐου 2021, 20:48

Ο Πόρος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι παραμονής με αντίπαλο τη Νεάπολη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με ανατροπή, καθώς μέχρι το 64ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ (3-1).

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Πόρος όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο σκόραρε δύο ακόμα τέρματα, κατακτώντας τη νίκη η οποία κατά μεγάλο ποσοστό τον διατηρεί στην Γ’ Εθνική. Ουσιαστικά, η παραμονή του θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική σ’ ένα νέο πολύ μεγάλο παιχνίδι που είναι να διεξαχθεί με αντίπαλο τη Δαμάστα στην αυλαία του πρωταθλήματος…

Από την άλλη, η Νεάπολη χρειάζεται την τελευταία αγωνιστική τη νίκη επί του Ρεθυμνιακού προκειμένου να εξασφαλίσει από τη δική της πλευρά την παραμονή, δείχνοντας πάντως και σε αυτό το ματς το αξιόμαχο πρόσωπο που τη χαρακτηρίζει.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ στο 10ο λεπτό που σημείωσε o Φρόκου, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι και το 64’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Τάσος Τριανταφύλλου έφερε το ματς στο 1-1 ενώ ίδιος παίκτης στο 85’ λύτρωσε τον Πόρο με το δεύτερο γκολ που πέτυχε.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90 από το γκολ του Καστελλιανάκη.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης Ρ. (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Λιοδάκης – Βλαχάκης (Ρεθύμνου)

Πόρος (Ανδρέας Σκέντζος): Παναγιώτου, Νάκας, Τσουκαλάς (46’ Σταυρακάκης), Πολυχρονάκης, Πλαϊτάκης, Μπάμπης, Μεταξάκης (46’ Ράπτης), Φραγκουλάκης, Καστελλιανάκης, Τριανταφύλλου, Πήλιος (88’ Δουλγεράκης)

Νεάπολη (Γιάννης Κουλούρας): Γκογκόσης, Μπιτζανάκης, Κατσούλης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Τζανάκης, Καουκάκης, Καρβελάς (32’ Βερούσι, 88’ Μουζιούρας), Γκέκας, Βντρόκου, Συσκάκης (61’ Παράσχος)