Αναπνέει καλύτερα με Παπαδεράκη

Πανακρωτηριακός Δόξα Παχιανών | 21 Ιανουαρίου 2023, 17:03

Ο Πανακρωτηριακός πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στη Δόξα (1-0), αν και… καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά.

Εστω και δύσκολα και σε παιχνίδι που χάλασε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Λαμπιθιανάκη – ο οποίος αντιμετώπισε την ομάδα στην οποία ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά – πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ξεφεύγοντας αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα η Δόξα – που παρατάχθηκε με όλα της τα αποκτήματα και τελευταίο τον Δημήτρη Κακαβελάκη – παραμένει σε δύσκολη θέση κάτω από τη ζώνη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΥΠΕΡΟΧΗΣ

Ο Πανακρωτηριακός βρήκε γρήγορα το γκολ και γενικότερα υπερείχε στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Στο 10’ η ωραία μετάβαση των γηπεδούχων απέφερε… καρπούς, με τον Καλλέργη από τα δεξιά να σεντράρει, τον Δημητρίου να στρώνει την μπάλα με το κεφάλι στον Παπαδεράκη και τον νεαρό επιθετικό να σκοράρει με σουτ στην κίνηση, συνεχίζοντας την επαφή του με τα δίχτυα (1-0).

Στη συνέχεια ο άλλοτε παίκτης της Δόξας, Γκιούλα, αλλά και ο Γεωργανάς ήταν οι… πρωταγωνιστές στις περισσότερες φάσεις ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο 19’ από σέντρα του Πέτικα ο Γκιούλα πήρε την κεφαλιά, ο Γεωργανάς απέκρουσε και ο Γκιούλα με γυριστό σουτ την έστειλε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα από κλέψιμο και πάσα του Παπαδεράκη ο Γκιούλα από πλάγια θέση με πλασέ δεν μπόρεσε να “νικήσει” τον τερματοφύλακα της Δόξας.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να “πατάνε” με μεγάλη συχνότητα την αντίπαλη περιοχή, έχοντας περιορίσει σε παθητικό ρόλο τη Δόξα. Στο 23’ από γύρισμα του Παπαδάκη το πλασέ του Καλλέργη απέκρουσε ο Γεωργανάς και στο 31’ από γύρισμα του Γκιούλα ο Καλλέργης ξανά δεν μπόρεσε να σκοράρει πλασάροντας άουτ. Στο 40’ ήταν σειρά του Δημητρίου να μη… βρει εστία στο σουτ που επιχείρησε, για να έχει ένα λεπτό μετά τη μοναδική υποψία ευκαιρίας η Δόξα. Σε αντεπίθεση με τον Τσικουδάκη και σε φάση που ολοκληρώθηκε με τον ίδιο αποδέκτη της μπάλας να σουτάρει ο Βουρβαχάκης έκανε το τάκλιν και δεν επέτρεψε στο σουτ του αντιπάλου του η μπάλα να πάρει πορεία προς το τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει στο 60’ με τον Τσικουδάκη μετά από συνεργασία με τον Κληρονόμο να σουτάρει χλιαρά και να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Ρωμανιάς.

ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ

Στο 63’ το παιχνίδι… χάλασε, σε επίθεση της Δόξας και με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για υπόδειξη βοηθού που δεν ασπάστηκε ο Κανελάκης ο Κληρονόμος σούταρε και από κόντρες η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ο Γκιούλα μίλησε προς τη βοηθό Βράγκου, ο Κανελάκης τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία και ακολούθησε ένταση. Ο ρέφερι του αγώνα ζήτησε να απομακρυνθεί ο κόσμος από τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου (εκεί όπου υπάρχει η καντίνα) αλλιώς «σε 2 λεπτά αν δεν φύγουν αυτοί θα φύγω εγώ». «Δεν έχω φάει κόκκινη ποτέ μου, να ζητήσω πλάγιο πήγα δε διαμαρτυρήθηκα» έλεγε ο Γκιούλα καθώς αποχωρούσε από το γήπεδο.

“ΑΜΕΣΑ” ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΘΗΚΕ Η ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ

Μετά από περίπου 8 λεπτά διακοπή το παιχνίδι συνεχίστηκε και λίγα λεπτά μετά υπήρξε αποκατάσταση της αριθμητικής ισορροπίας, με τον Κανελάκη να βγάζει δεύτερη κίτρινη στον Μανωλεδάκη για τη σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι στην προσπάθεια να σταματήσει την προσπάθεια του Παπαδεράκη (73’).

Η ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Στο 89’ ο Κληρονόμος δημιούργησε τη μεγαλύτερη φάση για την ισοφάριση όταν από πλάγια θέση σούταρε, ο Ρωμανιάς απέκρουσε και το νέο ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε έδιωξε στη γραμμή προ του Τσικουδάκη ο Μακράκης. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απειλήσουν ξανά με τον Ρωμανιά να βγαίνει εκτός εστίας και περιοχής και να διώχνει προ του Τσικουδάκη, που βρέθηκε στο έδαφος με διαμαρτυρίες για φάουλ.

Στο 90+6’ η Δόξα… φλέρταρε ξανά με την ισοφάριση όταν από φάουλ του Κληρονόμου και προσπάθεια απομάκρυνσης του Βουρβαχάκη με το κεφάλι η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά ο Μεμά απείλησε με μακρινό σουτ για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Ρωμανιάς.

Διαιτητής: Κανελάκης
Βοηθοί: Τίκας – Βράγκου Αικ.

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Ρωμανιάς, Μακράκης, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Πέτικας, Τσαρτσίου (90’ Κοπανάκης), Παπαδάκης, Παπαδεράκης (87’ Καπούλας), Ι. Καλλέργης (73’ Σαριδάκης), Δημητρίου (87’ Μπικάκης), Γκιούλα.

Δόξα Παχιανών (Γιώργος Μουριζάκης): Γεωργανάς, Μπασούνας (60’ Τζαποσβίλι), Μαρκουλάκης, Μανωλεδάκης, Μαστραντωνάκης (39’ λ.τρ. Κουρνιδάκης), Τρούλος, Μεμά, Κακαβελάκης, Κληρονόμος, Μεγαλακάκης, Τσικουδάκης.