(Αν)άξια της τύχης της η Εθνική, 1-1 με Γεωργία

Ποδόσφαιρο 31 Μαρτίου 2021, 23:54

Πολύ κακή εμφάνιση για την Εθνική μας, η οποία προηγήθηκε με μεγάλη δόση τύχης, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το 1-0, ενώ κινδύνευσε και με ήττα από τη Γεωργία στην Τούμπα.

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο 76ο λεπτό με αυτογκόλ του Κακαμπάτζε (στραβοκλωτσιά έπειτα από σέντρα του Λημνιού, ενώ η Γεωργία ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα (78′) με πολύ ωραία ενέργεια και συρτό σουτ του Κβαρατσκέλια.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι της Τούμπας, κάτι που επιβεβαιώνεται σχεδόν από όλες τις στατιστικές κατηγορίες, ενώ αναγκάσαν τον Βλαχοδήμο σε δύο πολύ δύσκολες επεμβάσεις, ενώ στον αντίποδα ο (πρώην τερματοφύλακας του ΟΦΗ) Λόρια είχε εύκολο έργο.

Από τους Κρητικούς της Ελληνικής αποστολής ο Ανδρέας Μπουχαλάκης αγωνίσθηκε βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό, ενώ ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε στο 70′ στη θέση του Παυλίδη αντικρίζοντας κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη (η πρώτη ήταν στην Ισπανία), κάτι που σημαίνει ότι χάνει το επόμενο επίσημο ματς της Εθνικής.

Κίτρινες κάρτες: Φορτούνης, Παπαδόπουλος, Γιακουμάκης, Ζέκα / Αμπουρτζάνια, Κιταϊσβίλι.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης (42′ Μαυρίας), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Γιαννούλης, Ζέκα, Μπουχαλάκης (86′ Σιώπης), Φορτούνης, Μπακασέτας (70′ Μασούρας), Τζόλης (46′ Λημνιός), Παυλίδης (70′ Γιακουμάκης).

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λορία, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Γκιορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουργιανιά (74′ Γκβίλια), Λομπχανίτζε (84′ Τζιγκαούρι), Κιταϊσβίλι (84′ Κβεκβεσκίρι) Κβαρατσχέλια, Ζιβζιβάτζε (63′ Κβιλιτάια).