Άλμα παραμονής με ανατροπή ο Ρεθυμνιακός

Γ' Εθνική 30 Μαΐου 2021, 19:28

Σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία έκανε ο Ρεθυμνιακός, ο οποίος επικράτησε στη Σοχώρα του Αλμυρού με 2-1 παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό, με σουτ του Πιερτζιάκομι (0-1). Ο Γκιόκας όμως είχε την (διπλή) απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο. Για την ακρίβεια έφερε τα πάνω – κάτω σε τρία μόλις λεπτά.

Στο 61ο λεπτό ισοφάρισε (1-1) με κεφαλιά και στο 64ο έδωσε το προβάδισμα (κι εν τέλει τη νίκη) στην ομάδα του με πλασέ (2-1).

Με τη νίκη αυτή ο Ρεθυμνιακός “σκαρφάλωσε” στους 21 βαθμούς κι απέχει τρεις από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενηθεί από τη Νεάπολη που “καίγεται” επίσης για βαθμούς (έχει 19, μόλις έναν περισσότερο από τη Δαμάστα).

Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Μαρκετάκης (Χανίων)
Παρατηρητής: Δελήμπασης (Ρεθύμνου)

Ρεθυμνιακός (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Ψωρογιάννης, Κουδουνάκης, Μυρθιανός, Καλλιτσουνάκης, Ντεμίρι, Χαλκιαδάκης, Αντιασβίλι, Γ. Νικηφόρος (46′ Φράγκος), Βαρουξάκης (57′ Λαζίδης), Γκιόκας.

Αλμυρός (Δημήτρης Βολονάκης): Χανιωτάκης, Ζέλιος, Ξενοκτιστάκης, Γιαλούσης, Απλαδάς, Πιερτζιάκομι (62′ Τσαμάδης), Γκάρετ Κέλι (65′ Κουγιουμουτζής), Κουράκης, Αζίζι, Τριανταφυλλίδης (46′ λ.τρ. Χρηστάκης), Αγαπάκης.