Στίβος

Πρωτιά για Φρατζεσκάκη με την 5η καλύτερη επίδοση στον κόσμο

Την 1η θέση στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα στίβου με την 5η καλύτερη επίδοση στον κόσμο πέτυχε ο Χρήστος Φρατζεσκάκης.

Ξεκίνησε σήμερα το πρωί και θα ολοκληρωθεί αύριο το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στην Πάτρα (Παμπελοποννησιακό στάδιο). Ο τελικός της σφυροβολίας ήταν ο πρώτος χρονικά που ολοκληρώθηκε.

Την 1η θέση θέση κατέλαβε ο Χρήστος Φρατζεσκάκης. Ο Χανιώτης αθλητής του Κώστα Παπαμαρκάκη έριξε 76.70 μέτρα κερδίζοντας το αγώνισμα. Το 76.70μ. καταγράφηκε ως η 5η καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο στην κατηγορία των παίδων (πεντάκιλη σφύρα).

Το ατομικό του ρεκόρ είναι 78.65μ. Το είχε πετύχει στο διασυλλογικό του Ηρακλείου και ήταν η κορυφαία φετινή στον κόσμο στην κατηγορία Παίδων. Λέμε "ήταν" γιατί προ ημερών ο Ούγγρος Ντονάτ Βάργκα έριξε στο Σομπατέλι 78.93μ. ξεπερνώντας τον Χανιώτη αθλητή.