kmf athlitiko1

Σκάκι

Κρητική κυριαρχία στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Νεανίδων και Εφήβων

Οι σκακιστές από την Κρήτη έλαμψαν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Νεανίδων και Εφήβων (Κ18), που φιλοξενήθηκαν από τις 2 έως τις 8 Ιανουαρίου, στο Ρέθυμνο.

Στα κορίτσια Κ18 (Νεάνιδες) πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η 15χρονη σκακίστρια Ειρήνη Εργαζάκη, με 2η την Ασημένια Χατζηπαναγιώτου του Κύδωνα Χανίων και 3η την Ευαγγελία Καραβιτάκη της Σκακιστικής Ακαδημίας Χανίων. Η Εργαζάκη σημείωσε 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα και πήρε τα "μόρια" για την εισαγωγή της στα ΑΕΙ, επαναλαμβάνοντας ό,τι και η Εύα Σερπετσιδάκη του ΟΦΗ το 2014, η οποία σήμερα είναι φοιτήτρια Ιατρικής.

Ergazaki

Η τελική βαθμολογία στις Νεάνιδες είναι η εξής:
1.Εργαζάκη Ειρήνη (ΟΦΗ) 7
2.Χατζηπαναγιώτου Ασημένια (Κύδων Χανίων) 6,5
3.Καραβιτάκη Ευαγγελία (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 6
4.Αποστολακάκη Ευαγγελία (ΣΟ Καβάλας) 6
5.Φοινικιανάκη Στέλλα (ΟΑ Χανίων) 5,5
6.Ζατζηϊωαννίδη Φιλίππα (Ευβοϊκή Ενωση Σκακιστών) 5,5
7.Χριστοδούλου Γεωργία (Ενωση Αθλοπαιδιών Πατρών) 5
8.Κουτσουράκη Αριάδνη (ΣΟ Ηρακλείου) 5
9.Καραβιτάκη Αντωνία (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 5
10.Αποστολίδου Ελένη (Πανελλήνιος) 5
11.Καλιοντζάκη Αργυρώ (ΟΑ Χανίων) 4,5
12.Ματθαιάκη Νεφέλη (ΟΦΗ) 4,5
13.Τσαμπούλη Βασιλική (Σκακιστικός Ομιλος Κορυδαλλού) 4,5
14.Καπνιστού Μαρία (ΟΦΗ 2000) 4,5
15.Τριπολιτάκη Ειρήνη (ΣΟ Ρεθύμνου) 4
16.Χασουράκη Χρυσή (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 4
17.Βακάλη Αριάδνη (ΟΦ Σκακιού Χανίων) 4
18.Βακάλη Αθηνά (ΟΦ Σκακιού Χανίων) 3,5
19.Γουμενάκη Εύα (ΣΟ Ρεθύμνου) 3,5
20.Πλατσάκη Ευγενία (ΠΟ Ατσαλένιου) 3,5
21.Θεοδωρογλάκη Βαρβάρα (Κύδων Χανίων) 3
22.Χρυσού Ιωάννα (ΣΟ Ρεθύμνου) 0
23.Σκαράκη Γεωργία (Αθλητικός Ομιλος Κάισσα Χανίων) 0

3ΟΣ Ο ΚΟΤΣΙΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Agoria K18

Ο Γρηγόρης Βαρδάκας του Σκακιστικού Ομίλου Κατερίνης αναδείχθηκε πρωταθλητής Εφήβων, με 2ο τον Χρήστο Τσαρσιταλίδη του ΕΣ Θεσσαλονίκης και 3ο τον Αλέξανδρο Κοτσίνη του ΟΑΑ "Ηράκλειο".

Η τελική βαθμολογία των Εφήβων είναι η εξής:
1.Βαρδάκας Γρηγόρης (ΣΟ Κατερίνης) 7
2.Τσαρσιταλίδης Χρήστος (ΕΣ Θεσσαλονίκης) 7
3.Κοτσίνης Αλέξανδρος (ΟΑΑ "Ηράκλειο) 6,5
4.Παπιδάκης Γιώργος (ΣΟ Ηρακλείου) 6,5
5.Μπαρδής Χαρίλαος (Πανελλήνιος) 6
6.Μαρινάκης Χρήστος (Κύδων Χανίων) 6
7.Κουβίδης Γιάννης (ΟΦΗ) 5,5
8.Μπροκαλάκης Χρήστος (ΟΦΗ) 5,5
9.Στεφάν Βίκτορ (ΟΣ Γιαννιτσών) 5,5
10.Πελαντάκης Μιχάλης (ΣΟ Ρεθύμνου) 5,5
11.Χριστοδούλου Πανορμίτης (Ενωση Αθλοπαιδιών Πατρών) 5,5
12.Τσαγκαράκης Παναγιώτης (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 5
13.Σηφογιαννάκης Ανδρέας (Κύδων Χανίων) 5
14.Αντωνιουδάκης Γιώργος (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 5
15.Γαλανάκης Νίκος (Αθλητικός Ομιλος Κάισσα Χανίων) 5
16.Τζοβάνης Αναστάσιος (ΕΣ Καλαμαριάς) 4,5
17.Κουτσουράκης Γιάννης (ΟΑΑ "Ηράκλειο") 4,5
18.Σταθάτος Αλέξανδρος (ΑΣ Σκακιστικός Ομιλος Ρόδου "Ιππότης") 4,5
19.Σαράφης Ραφαήλ (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 4,5
20.Παπαλεβυζάκης Μανόλης (ΣΟ Ρεθύμνου) 4,5
21.Γεωργακάκης Μιχαήλ (Σκακιστική Ακαδημία Γαζίου) 4
22.Παρασκευόπουλος Σάββας (Σκακιστικός Ομιλος Ρόδου "Ιππότης") 4
23.Καβούνης Γιώργος (ΣΟ Ρεθύμνου) 4
24.Τζατζιμάκης Θεόδωρος (ΑΟ Κισάμου) 4
25.Σιβαρόπουλος Γιώργος (ΣΟ Ρεθύμνου) 4
26.Χασουράκης Μανόλης (ΟΑ Χανίων) 3,5
27.Στράλης Γιώργος (Αθλητικός Ομιλος Κάισσα Χανίων) 3,5
28.Χατζηϊωαννίδης Παναγιώτης (Ευβοϊκή Ενωση Σκακιστών) 3,5
29.Θεοδωρογλάκης Γιάννης (Κύδων Χανίων) 3,5
30.Φραϊδάκης Μανόλης (ΣΟ Ρεθύμνου) 3,5
31.Τζανάκης Μανόλης (ΣΟ Ρεθύμνου) 3
32.Ψαριανού Ελένη (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 3
33.Σπυριδάκης Γιώργος (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 2,5
34.Κεαλάρ Γιάννης (ΣΟ Λέων Κάντια) 2
35.Φυντριλάκης Κυριάκος (Σκακιστική Ακαδημία Χανίων) 2
36.Κουρμουλάκης Βαρδής (ΣΟ Ρεθύμνου) 1

 

karta antonis garden