kmf athlitiko1

Ποδηλασία

"Σάρωσε" η Κρήτη στις βραβεύσεις της Ομοσπονδίας

Τους αθλητές και τα σωματεία που διακρίθηκαν το 2019 τίμησε η ΕΟΠ στην ετήσια γιορτή βράβευσης που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής. Τη "μερίδα του λέοντος" η Κρήτη με 15 βραβεύσεις.

Την εκδήλωση ξεκίνησε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Μίλτος Κριμίζης, ο οποίος αναφέρθηκε συνοπτικά στις πολύ μεγάλες επιτυχίες που είχαν οι Έλληνες ποδηλάτες το 2019. Επιτυχίες που συνοδεύτηκαν με δεκάδες μετάλλια σε μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά -μεταξύ άλλων- στον Κωνσταντίνο Λιβανό που πέτυχε το απίστευτο το 2019 να κατακτήσει 4 χρυσά στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματος εφήβων.

Ο πρόεδρος της ΕΟΠ στάθηκε ιδιαίτερα στην Εθνική ομάδα δρόμου και στον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη που "σφράγισαν" το πρώτο εισιτήριο για το Τόκιο 2020. Συνολικά βραβεύθηκαν 13 αθλητές και αθλήτριες Κρητικών σωματείων συν τον Χανιώτη ποδηλάτης Στέλιο Φαραντάκης (που αγωνίζεται σε ομάδα του εξωτερικού) και το κορυφαίο σωματείο βάσει βαθμολογίας για το 2019, τον Τάλω ANEK LINES.

Αναλυτικά οι βραβεύσεις με την σειρά που έγιναν:
➥ Βολικάκης Χρήστος (Π.Ο. Βόλος)
Λιβανός Κωνσταντίνος (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Καρατσιβής Παναγιώτης (Π.Γ.Σ. Λάρισας)
➥ Μαυριγιαννάκης Βασίλειος (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Πατεράκης Ηλίας (Π.Ο.Χ. Τάλως)

Α1. ΑΝΔΡΩΝ
➥ Αντωνιάδης Δημήτριος (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Ηλίας Περικλής (Π.Σ.Κρόνος)
➥ Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Γιαννούτσος Μιλτιάδης (Π.Ο. Πατρών)
➥ Μολλά Εμέτ Αλήη Ογλού Χαρούν (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Βολικάκης Ζαφείρης (Π.Ο. Βόλος)
➥ Σταυρακάκης Γεώργιος (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Φαραντάκης Στέλιος (SOJASON ESPOIR ACNC)
➥ Βίλα Αιμιλιάνο (SOJASON ESPOIR ACNC)
➥ Μπρέτας Σωτήριος (Π.Ο. Βόλος)
➥ Καλογερόπουλος Ιωάννης (Π.Ο. Βόλος)
➥ Ράπτης Ορέστης (Π.Ο. Βόλος)

Α2. ΕΦΗΒΩΝ
➥ Σαρρής Ευάγγελος (Π.Ο.Η. Κάστρο)
➥ Ασημομύτης Βασίλειος (Π.Ο. Βόλος)
➥ Κόκκαλης Δημοσθένης (Π.Γ.Σ. Λάρισας)
➥ Μουστακίδης Νικόλας (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Αντωνιάδης Άγγελος (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Μπρέτας Σωτήριος-Μάριος (Π.Γ.Σ. Λάρισας)
➥ Τούντας Ηλίας (Π.Ο. Βόλος)
➥ Τσιρογιάννης Γεώργιος (Π.Γ.Σ. Λάρισας)

Α3. ΠΑΙΔΩΝ
➥ Κέσογλου Αναστάσιος (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Αρβανίτου Νικηφόρος (Α.Ο. Θησέας)
➥ Κατσίμπουρας Δημήτριος (Π.Α.Ο.Κ.)
➥ Χαρόβας Μιλτιάδης (Γ.Σ. Διαγόρας)
➥ Σαββάκης Μιχάλης (Ροδήλιος Π.Ο.Ρ.)
➥ Κυριακίδης Ορέστης (Π.Α.Ο.Κ.)
➥ Μπαρμπαγιάννης Αλέξανδρος (Π.Γ.Σ. Λάρισας)

Α4. ΓΥΝΑΙΚΩΝ
➥ Φασόη Βαρβάρα (Α.Ο. Ολυμπιακός Π.Χ.)
➥ Τσαβαρή Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος Π.Σ. Ρόδου)
➥ Ζώγλη Άννα–Μαρία (Π.Σ. Κρόνος)
➥ Μηλάκη Αργυρώ (Π.Α.Σ. Ρεθύμνης – Άτλας)
➥ Πλέγα–Γαβριλάκη Ιωάννα (Π.Ε.Σ.Α. Αστέρας)
➥ Ελευθεριάδου Αικατερίνη (Π.Ο. Βέλος)
➥ Πλεσιώτη Δήμητρα (Α.Σ. Μαχητές Πεύκων)
➥ Αδάμ Αλεξάνδρα (Π.Σ. Μάνδρας Δυτική Ακτή)

Α5. ΝΕΑΝΙΔΩΝ
➥ Λιοδάκη Σοφία (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Καρούσου Ειρήνη-Μαρία (Π.Σ. Κρόνος)
➥ Σταυγιαννουδάκη Χρυσή (Π.Ο.Χ. Τάλως)

Α6. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
➥ Γιάχου Ελευθερία (Π.Σ.Κρόνος)
➥ Μπέντα Παναγιώτα (Γ.Σ. Διαγόρας)
➥ Ηλιάκη Ευαγγελία (Π.Α.Σ. Ρεθύμνης Άτλας)

Α7. ΜΑΣΤΕΡΣ
➥ Καταπόδης Λουκάς (Α.Ο. Πήγασος)
➥ Ζεντέλης Ιωάννης (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Παπαλέξης Νικόλαος (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Ποντίκης Χρήστος (Α.Σ. Άλφα Καλλιθέας)
➥ Ορφανουδάκης Κωνσταντίνος (Π.Ο.Χ. Τάλως)
➥ Καβουρτζικλής Αθανάσιος (Α.Π.Σ. Μαχητής Σερρών)
➥ Γούδας Παύλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
➥ Τσεκόσκα Καταρζίνα Άννα (Π.Ο. Ωμέγα)

Πανελλήνιες Ημέρες Νεολαίας

Α8. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
➥ Παναγάκος Πέτρος (Σπαρτιατικός Γ.Σ.)

Α9. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
➥ Τουρλή Δέσποινα (Π.Α.Ο.Κ.)

Α10. ΜΙΝΙ ΜΕΓΑΛΑ ΑΓΟΡΙΑ
➥ Σιφούνιος Τιμόθεος-Μιχαήλ (Α.Ο. Άθλος)

Α11. ΜΙΝΙ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
➥ Κασκάνη Ελένη (Π.Α.Σ. Πηνειός)

Α11. ΜΙΝΙ ΜΙΚΡΑ ΑΓΟΡΙΑ
➥ Καβαλιεράτος Αιμίλιος (Α.Ε.Κ.)

Α12. ΜΙΝΙ ΜΙΚΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
➥ Εξάρχου Μελίνα (A.E.K. Tρίπολης)

Α13. ΟΜΑΔΙΚΑ
➥ Π.Ο.Χ. Τάλως (Λιβανός Κωνσταντίνος - Μαυριγιαννάκης Βασίλης - Πατεράκης Ηλίας)
➥ Π.Ο. Βόλος (Βολικάκης Χρήστος - Βολικάκης Ζαφείρης - Τούντας Ηλ. - Ράπτης Ορ. - Μπρέτας Σ. - Καλογερόπουλος Ι.)
➥ Π.Γ.Σ. Λάρισας (Τσιρογιάννης Γεώργιος - Μπρέτας Σωτήριος, Μάριος - Κόκκαλης Δημοσθένης)
➥ Π.Α.Ο.Κ. (Κατσίμπουρας Δημήτριος - Κυριακίδης Ορέστης)
➥ Α.Σ. ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Αντωνιάδης Δημήτρης - Αντωνιάδης Άγγελος - Κέσογλου Αναστάσιος - Πλεσιώτη Δήμητρα)

karta antonis garden