Ποδηλασία

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Φαραντάκης, 2ος ο Τζωρτζάκης

Χανιώτικη κυριαρχία στον αγώνα αντοχής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου. Ο Στέλιος Φαραντάκης είναι πρωταθλητής Ελλάδας και ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

"Χανιώτικο άρωμα" είχαν οι Κυριακάτικοι αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου των ανδρών. Ο Στέλιος Φαραντάκης είναι ο νέος πρωταθλητής Ελλάδας στην αντοχή και ο (πρωταθλητής της ατομικής χρονομέτρησης) Πολυχρόνης Τζωρτζάκης τερμάτισε δεύτερος.

Ο Φαραντάκης επικράτησε στην κούρσα των 154 χλμ. του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου των ανδρών κι ανέβηκε για 1η φορά στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, στον οποίο έγινε μεγάλη μάχη για τις πρώτες θέσεις. Ο Χανιώτης αθλητής της Sojasun Espoir τελείωσε τον αγώνα σε χρόνο 4:05.08.

Σχεδόν ένα λεπτό πίσω του (σε 4:06.42) τερμάτισε ο ποδηλάτης του Τάλω ANEK LINES Πολυχρόνης Τζωρτζάκης, ενώ 3ος ήταν (με τον ίδιο χρόνο) ο πρωταθλητής της ορεινής ποδηλασίας Περικλής Ηλίας μετά από συναρπαστική μονομαχία στα τελευταία μέτρα.

Συνοπτικά η τριάδα των μεταλλίων του αγώνα αντοχής των ανδρών και η κατάταξη των αθλητών από τα Κρητικά σωματεία: