kmf athlitiko1

ΣΠΟΡ

Αντετοκούνμπο, Τσιτσιπάς ή Γκολομέεβ για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή

Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κριστιάν Γκολομέεβ και Στέφανος Τσιτσιπάς θα διεκδικήσουν τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή για το 2019 στα βραβεία του ΠΣΑΤ, η εκδήλωση του οποίου είναι προγραμματισμένη για την άλλη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Μετά την ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών - μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των κορυφαίων στον ελληνικό αθλητισμό το έτος που ολοκληρώνεται, οι Αντετοκούνμπο, Γκολομέεβ και Τσιτσιπάς θα διεκδικήσουν λοιπόν τον τίτλου του καλύτερου αθλητή.

Αντίστοιχα τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας διεκδικούν οι Αννα Κορακάκη, Μαρία Σάκκαρη και Κατερίνα Στεφανίδη.

Η κορυφαία ομάδα θα είναι μία από τις εθνική γυναικών beach handball, πόλο του Ολυμπιακού και η ποδοσφαιρική του ΠΑΟΚ.

Να σημειωθεί ότι ανάμεσα στους αθλητές που διεκδίκησαν τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή για το 2019 ήταν και δύο Χανιωτάκια: Ο Απόστολος Παπαστάμος από την κολύμβηση και ο Κωνσταντίνος Λίβανος από την ποδηλασία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας για τους κορυφαίους του 2019 σύμφωνα με τον ΠΣΑΤ είναι τα εξής:

«Ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019
ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019
ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019
Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019 
ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019
ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019
ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019
Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ

4.Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

4.Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ

Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ, 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Εθνική Ομάδα Πιγκ Πογκ.