Ακόμη ένα βήμα τίτλου από Ηρόδοτο

Γ' Εθνική 26 Μαΐου 2021, 19:24

Ούτε ο Αστέρας Ρεθύμνου μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στον πρωτοπόρο του 10ου ομίλου Ηρόδοτο, που πέρασε από την "ουδέτερη" Επισκοπή (3-1), κάνοντας άλλο ένα βήμα για τον τίτλο.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού περιμένει πλέον την Κυριακή στην έδρα της τον 2ο της βαθμολογίας ΑΟΑΝ, σε ένα ματς που ίσως ξεκαθαρίσουν τα πάντα για την ομάδα που θα διεκδικήσει την άνοδο στα μπαράζ από τον κρητικό όμιλο.

Από την άλλη ο Αστέρας με την ήττα αυτή παίρνει τον δρόμο της επιστροφής στο τοπικό πρωτάθλημα Ρεθύμνου, με την κατάσταση να μοιάζει μη αναστρέψιμη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, όπου του απομένουν το ξεκούραστο “τρίποντο” με τον Αρη Ρεθύμνου και το ματς με τον Αρη Σούδας. Ωστόσο το κέρδος για τον Ηλία Ασπρομάτη από το ματς όπου απουσίασαν αρκετά βασικά στελέχη (Μαραθιανός, Ρηγάκης, Ρότζεν) ήταν η χρησιμοποίηση των “μικρών” Χατζηκωνσταντίνου, Μελαδάκη και Βλατάκη, που έκαναν ντεμπούτο στη Γ’ Εθνική.

Ο Ηρόδοτος με τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο “καθάρισε” τη νίκη, κρατώντας δυνάμεις στη συνέχεια για το ντέρμπι τίτλου.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Σουτ του Μυλωνά άουτ.
5’ ΔΟΚΑΡΙ: Δευτερόλεπτα μετά ο Ποτουρίδης από πλάγια θέση, έπειτα από μπαλιά του Γκίνη, πλασάρει τον Παπαδάκη αλλά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.
9’ Φάουλ του Γύπαρη ο Νταγκουνάκης δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα προς την εστία και αυτή κατέληξε άουτ.
10’ Διαμαρτυρίες για χέρι του Αργκιλέσι σε προσπάθεια του Χρυσαφόπουλου.
25’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Ζαφείρη ο Μπαλάφας με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
30’ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ζαφείρη έξω από την περιοχή η μπάλα θα βρει στο δοκάρι και θα καταλήξει στα δίχτυα (0-2).
37’ Σουτ του Χρσαφόπουλου, η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
40’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Ζαφείρη σουτ στην κίνηση του Γκίνη και 0-3.
44’ Πλασέ του Γκίνη μέσα από την περιοχή αποκρούει ο Παπαδάκης.
45’ Σουτ του Μυλωνά αποκρούει σε κόρνερ ο Παπαδάκης.
52’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Γύπαρη, κεφαλιά του Νταγκουνάκη και ο Π. Κλειδής από κοντά με νέα κεφαλιά μειώνει σε 1-3.
67’ Σουτ του Νταγκουνάκη αποκρούει ο Γεωργίου.
70’ Σέντρα του Δ. Μανωλακάκη, κεφαλιά του Χρυσαφόπουλου θα αποκρούσει δύσκολα ο Γεωργίου.
72’ Φάουλ του Χρυσαφόπουλου, ο Ψυχουντάκης θα κερδίσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από την εστία.
85’ Ο Κόκκαλης σκοράρει για τον Αστέρα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ.

Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης – Μαρκετάκης (Χανίων)

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Ψυχουντάκης, Αντωνόπουλος, Γύπαρης (83’ Μελαδάκης), Δ. Μανωλακάκης, Απ. Κλειδής (26’ λ.τ. Μπότος), Χρυσαφόπουλος (83’ Χατζηκωνσταντίνου), Νταγκουνάκης, Πετρίδης (83’ Βλατάκης), Π. Κλειδής (73’ Γερωνυμάκης), Κόκκαλης.

Ηρόδοτος (Μανώλης Σκύβαλλος): Γεωργίου, Καργιωτάκης (46’ Δασκαλάκης), Μπαλάφας, Αργκιλέσι (46’ Καλαμιώτης), Ζαφείρης (73’ Κασαπάκης), Γκίνη (60’ Λουμπάκης), Μυλωνάς, Χαρίτος, Ποτουρίδης (46’ Γαρεφαλλάκης), Κοντογιάννης, Λούσι.