Αγχώθηκε αλλά κέρδισε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Super League 1 2 Δεκεμβρίου 2017, 23:17

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ και να απειλήθηκε με απώλεια βαθμών στο Φάληρο από τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Ολυμπιακός, ωστόσο είχε τον Καρίμ Ανσαριφάντ σε μεγάλη μέρα καθώς με δύο δικά του γκολ μετά το 80', έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 3-1.

Μετά από λάθος του Σισέ στην άμυνα του Ολυμπικαού ο Ελμπάζ στο 23′ άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα και δημιούργησε από νωρίς προβλήματα στους γηπεδούχους. Ωστόσο η γρήγορη ισοφάριση του Ολυμπιακού με τον Ελαμντελαουΐ στο 32′, έδειχνε να προμηνύει μία εύκολη συνέχεια χωρίς αυτό να συμβεί.

Και αυτό γιατί το παιχνίδι έπρεπει να φτάσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να έρθει από τον πάγκο ο Ανσαριφάντ και να σκοράρει… δις, αρχικά στο 81′ το 2-1 και το τελικό αποτέλεσμα στην τελευταία φάση, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Φωτόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών)- Κουντουρέλης (ΕΠΣ Αθηνών)

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία (46′ Ένχελς), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά (66′ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62′ Ανσαριφάρντ).

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Ντάσιος, Κοντοές, Κύργιας, Κούρος, Παπάζογλου, Κονέ (90+1′ Κιταμπαλά), Χουάρες, Αλμπάνης (71′ Μαάτσι), Ανιέτε (84′ Μενδρινός), Ελμπάζ.