ΑΕΚ: 4η σερί νίκη με Χιμένεθ, 2-1 τον Ατρόμητο

Super League 1 17 Ιανουαρίου 2021, 23:32

Η... διπρόσωπη ΑΕΚ επικράτησε του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ με 2-1 στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Λιβάια, Ολιβέιρα, Χριστοδουλόπουλος οι σκόρερ.

Καλύτερος στο πρώτο τέταρτο ο Ατρόμητος που είχε δύο καλές στιγμές. Ισορρόπησε η ΑΕΚ στη συνέχεια, χωρίς αντίκρισμα όμως (ως προς το πρώτο ημίχρονο).

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική της ΑΕΚ καταγράφηκε στο 34ο λεπτό και η πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της στο… δεύτερο ημίχρονο!

Οι δύο καλές στιγμές του Ατρομήτου στο πρώτο δεκάλεπτο (και γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο):

1′ Μακρινό -εκτός περιοχής- σουτ του Μουνίθ, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

10′ Λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή ο Χαρίσης “έσκαψε” τη μπάλα κι επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό σουτ, με βήματα προς τα πίσω και με εκτίναξη έβγαλε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης.

Στην επανάληψη άλλαξε η εικόνα του αγώνα, η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική, αλλά χρειάστηκε η… αψυχολόγητη ενέργεια του Σάλομον για να ανοίξει το σκορ. Συνοπτικά το “φιλμ” του δευτέρου ημιχρόνου:

49′ Πολύ καλό μακρινό σουτ του Σιμόες, βρήκε ελάχιστα τη μπάλα ο Μανδάς και κατέληξε κόρνερ.

52′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ με κοντινή πάσα προς τον Μπακάκη. καλή σέντρα του δεξιοπόδαρου αμυντικού, κεφαλιά του Ολιβέιρα στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και στην επιστροφή το γυριστό του Σάκχοφ έφυγε άουτ.

53′ Κάθετη του Λιβάια, σουτ του Ολιβέιρα κοντράρει ο Στρούγκης με τάκλιν παραχωρώντας κόρνερ.

54′ Νέο σουτ του Σιμόες πάνω στην κίνηση, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ψηλά – άουτ.

58′ Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Λιβάια, κοντρόλ και ντρίμπλα πάνω στην κίνηση, πάτησε περιοχή απο αριστερά, έκανε το σουτ με το δεξί και μπλόκαρε ο Μανδάς

63′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Νέλσον Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στην εσχάτη των ποινών υπέπεσε ο Σάλομον όταν έσπρωξε (εκτός φάσης!) τον Αντρέ Σιμόες μέσα στην περιοχή. Είναι το τρίτο τέρμα του Ολιβέιρα στο φετινό πρωτάθλημα.

68′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Τακουνάκι του Λιβάγια μέσα στην περιοχή στον Σάκχοφ, σουτ του Ουκρανού με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Μανδάς.

73′ ΓΚΟΛ 2-0. Από τον Μπακάκη η πρώτη πάσα, έκανε κίνηση στον χώρο, άλλαξε ο Γκαρσία, πήρε ο Μάνταλος, πέρασε την κάθετη στον Μπακάκη, ο οποίος πάτησε περιοχή έκανε τη σέντρα στο ύψος του πέναλτι, κεφαλιά – ψαράκι του Μάρκο Λιβάια στα δίχτυα του Μανδά η μπάλα. Τρίτο τέρμα και για τον Λιβάια στο φετινό πρωτάθλημα, το πρώτο στο ΟΑΚΑ και το πρώτο γενικότερα απέναντι στον Ατρόμητο. Όλα αυτά στην 100ή συμμετοχή στη Super League.

80′ Εκτέλεση φάουλ Λιβάι Γκαρσία από δεξιά, κεφαλιά του Ολιβέιρα ελάχιστα άουτ.

89′ ΓΚΟΛ 2-1. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου και ο Ατρόμητος μείωσε. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Μάρκο Λιβάια πάνω στον σκόρερ. Ήταν το πρώτο γκολ του Χριστοδουλόπουλου απέναντι στην ΑΕΚ σε όλη την καριέρα του. Στα 18 προηγούμενα ματς που είχε αντιμετωπίσει τον “δικέφαλο” (12 με Παναθηναϊκό, 3 με ΠΑΟΚ και 3 με Ολυμπιακό) δεν είχε σκοράρει.

Κίτρινες: Γκαρσία (35′), Στρούγγης (39′), Λιβάια (46′), Μουνίθ (60′), Σάλομον (63′), Γκάλο (65′), Γούτας (79′),

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Σπύρος Βασιλόπουλος (Έβρου) – Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Βαγγέλης Γρατσάνης (Τρικάλων)
VAR: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
AVAR: Κώστας Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Γιάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Ινσούα, Σιμόες (82′ Σιμάνσκι), Σάκχοφ, Μάνταλος (77′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (81′ Τάνκοβιτς), Λιβάια (90+5′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Γκάλο, Νάτσος, Κιβρακίδης (39′ λ.τρ. Τομάσεβιτς), Σάλομον, Χαρίσης, Μουνίθ (74′ Αγκάγιεφ), Ραμπέγιο (60′ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (60′ Κωτσόπουλος).

Ιστορικό ματς το συγκεκριμένο για τον Μανόλο Χιμένεθ. Ο Ισπανός τεχνικός ξεπέρασε (στο ματς με τον Ατρόμητο) τον Φράντισεκ Φάντροκ και έγινε ο τρίτος προπονητής στην ιστορία της ομάδας στο πρωτάθλημα, μετά τον Μπάγεβιτς και τον Στάνκοβιτς. Ταυτόχρονα συμπλήρωσε 150 αγώνες στον πάγκο της ΑΕΚ σε όλες τις διοργανώσεις. Παράλληλα ήταν το 100ό ματς του Μάρκο Λιβάια στη Super League με τη φανέλα της ΑΕΚ.